Ruské volby 2024: Vše, co potřebujete vědět, jak se Putin snaží zajistit pátý mandát

Ruské volby 2024: Vše, co potřebujete vědět, jak se Putin snaží zajistit pátý mandát

Miliony ruských občanů míří k volbám ve zfalšovaných volbách, od kterých se všeobecně očekává, že potvrdí prezidentství Vladimira Putina na dalších nejméně šest let.

Organizované hlasování, které se bude konat v částech Ukrajiny, které nyní ovládají ruské síly, umožní občanům vybrat si ze čtyř kandidátů, včetně Putina, mezi 15. a 17. březnem.

Ale když Kreml přísně kontroloval volby a kandidáty, byly ruské volby zmanipulované, jak se věci mají a co to znamená pro Putina? The Independent Níže jsme sestavili vše, co potřebujete vědět.

Očekává se, že volby potvrdí ruského prezidenta Vladimira Putina ve funkci prezidenta minimálně na dalších šest let

(AP)

Kdy jsou volby?

Ruské prezidentské volby se mají konat od 15. do 17. března. Výsledky budou následovat krátce poté a vítěz bude inaugurován v květnu.

Hlasování se má také konat v oblastech, které Rusko nazývá svými novými územími, tedy v částech Ukrajiny, které nyní ovládají ruské síly a na které se vztahují ruské zákony.

V ruských prezidentských volbách bude poprvé k dispozici vzdálený online volební systém. Počet lidí oprávněných volit ve volbách je 112,3 milionu lidí.

Populace Ruska je asi 143,4 milionů lidí. Obvykle svůj hlas odevzdává 70 až 80 milionů lidí. Míra účasti v roce 2018 byla 67,5 procenta.

Ruské prezidentské volby se mají konat od 15. do 17. března. Na obrázku: Hlasovací lístky, které budou použity v roce 2024

(AFP přes Getty Images)

Jak probíhají volby?

Ruský profesor politiky Samuel Green z King's College v Londýně vysvětlil, že dostat se k volebnímu lístku byl složitý proces řízený Kremlem a zadržování skutečných Putinových kritiků.

Sdělit The Independent„Přístup k urnám je složitý proces. Strany se zastoupením v parlamentu mají zaručený přístup k urnám.“

READ  Bidenova administrativa stále neinformovala vyšší senátory o stávce v Sýrii

„Každý musí projít petičním systémem a nasbírat desítky tisíc podpisů, které musí být ověřeny.

„Vládní orgány vždy najdou problémy s podpisy shromážděnými skutečnými opozičními kandidáty.“

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal s obyvateli po návštěvě skleníkového komplexu nedaleko Moskvy před volbami o tomto víkendu

(AP)

Jsou volby zmanipulované?

Profesor Green dodal, že Kreml prověřuje všechny strany v nezákonném procesu odděleném od Ústřední volební komise, která kontroluje běžné podmínky, jako je občanství a trestní rejstřík.

„Všechny strany schopné působit v Rusku jsou koordinovány prezidentskou administrativou. Kreml zkoumá seznamy kandidátů; Fundraising je omezen a povolen Kremlem.

Vysvětlil, že ruští kandidáti smějí vést kampaň pouze v Putinových červených liniích a ve skutečnosti neočekávají, že vyhrají volby – což znamená, že neřeknou nic tak kontroverzního jako kritizovat válku na Ukrajině.

„Opoziční kandidáti chtějí nebýt agresivnější než Putin ve své volební kampani. Opravdu neočekávají, že vyhrají,“ řekl.

Odborníci tvrdí, že všechny strany v Rusku podléhají kontrole a schvalování Kremlu

(AP)

Kdo jsou kandidáti?

V hlasování pro letošní ruské prezidentské volby jsou čtyři kandidáti prověření Kremlem.

Ruský prezident Vladimir Putin

Očekává se, že současný prezident Vladimir Putin, kterému je 71 let a má na starosti všechny páky státu, snadno dosáhne drtivého vítězství a dalšího šestiletého funkčního období.

Nejdelší ruský vládce od Josifa Stalina po nedělním uzavření volebních místností skutečně vyhraje páté, protiústavní funkční období.

Jeho kandidatura ve volbách je výsledkem referenda v roce 2020 o změně ruské ústavy s cílem předefinovat limity prezidentského mandátu – poté, co se v roce 2008 rozhodl pouze pro výměnu pozic s premiérem Dmitrijem Medveděvem, aby obešel limit dvou funkčních období.

Zatímco tento krok vyvolal největší protesty proti jeho vládě, změny zavedené referendem v roce 2020 většinou nikdo neoponoval a je teoreticky možné, že by Putin mohl být v Kremlu i v roce 2036, zdůrazňuje. nezávislý Fejetonistka Mary Dejewski.

Nikolaj Charitonov

(AP)

Nikolaj Charitonov, 75letý člen dolní komory ruského parlamentu (Státní dumy), je oficiálním kandidátem komunistické strany, jejíž kandidáti skončili v každých volbách od roku 2000 daleko za Putinem.

READ  Americké zpravodajské služby naznačují, že íránští představitelé byli útokem Hamasu na Izrael překvapeni

Charitonov, který pochází ze Sibiře, kandidoval v předchozích volbách v roce 2004 a získal 13,8 procenta hlasů oproti 71,91 procenta pro Putina. Státní průzkumník v únoru uvedl, že jeho výzkum ukázal, že asi 4 % Rusů jsou ochotni ho volit.

Státní tisková agentura TASS citovala Kharitonova, který řekl, že na Putinovi neshledá nic špatného, ​​protože je „odpovědný za svůj vlastní postup, tak proč bych ho měl kritizovat?

Charitonov podporuje válku na Ukrajině, ale již dříve se postavil proti některým vnitřním politikám vládnoucí proputinovské strany Jednotné Rusko. Těší se podpoře Gennadije Zjuganova, 79letého veterána vůdce komunistické strany.

Leonid Sluckij

(Státní duma, dolní komora ruského parlamentu)

Vysoký člen Dumy Leonid Sluckij (56) je vůdcem ultranacionalistické Ruské Liberálně demokratické strany a dlouhodobě předsedá parlamentnímu výboru pro mezinárodní záležitosti – vyjadřuje podporu válce na Ukrajině a potřebu příměří. Udržujte nízké ceny potravin.

Sluckij, protizápadní mluvčí v ruské státní televizi, převzal funkci stálého vůdce strany po smrti bývalého vůdce Vladimira Žirinovského v roce 2022. Snaží se zúročit popularitu svého zesnulého předchůdce kampaní pod heslem „Žirinovský žije .“

Státní průzkumník v únoru uvedl, že jeho výzkum také ukázal, že asi 4 % Rusů byla ochotna ho volit. V roce 2018 skupina novinářek obvinila pana Slutského ze sexuálního obtěžování. Parlamentní výbor ho zprostil viny, což jeho žalobci označili za zprošťující rozsudek.

Vladislav Davankov

Politik nové lidové strany Vladislav Davankov je místopředsedou Dumy a v minulosti dostal od Putina státní vyznamenání.

Ve svých 40 letech je nejmladším registrovaným kandidátem a prohlásil, že nebude kritizovat své politické oponenty. Jeho hlavní slogany kampaně jsou „Ano změnit!“ a „Je čas na nové lidi!“ Státní průzkumník v únoru uvedl, že jeho výzkum ukázal, že více než 5 % Rusů je připraveno ho volit.

READ  Modi nazývá USA a Indii „přirozenými partnery“ při setkání s Bidenem

Davankov se snažil prezentovat jako někdo, kdo je proti přílišnému omezování osobní svobody lidí, a v kontextu ruské politiky jako liberálnější člověk. Aniž by jmenovitě zmínil Ukrajinu, řekl, že dává přednost „míru a rozhovorům. Ale za našich podmínek a bez ustupování.“

Co znamenají volby pro Putina?

Profesor Green vysvětlil, že záměrem voleb bylo poskytnout Vladimíru Putinovi a ruskému politickému systému atmosféru legitimity, aniž by si odcizily většinu Rusů.

„Kreml ví, že v Rusku jsou lidé, kteří nebudou volit Putina,“ řekl profesor Green. „Byl by ale raději, kdyby lidé volili kandidáta a stranu, která je ovládána Kremlem a lze se na ni spolehnout, že nezpůsobí problémy, než aby lidé byli nespokojení a protestovali za širší změnu.

„Chtějí, aby lidé měli pocit, že mají hlas v systému a že mají někoho, koho mohou volit, takže prohráli volby docela spravedlivě.“

Co řekli kritici o ruském hlasování?

Kritici Kremlu varovali, že volební lístky pravděpodobně nebudou mít žádnou podobnost se skutečnou demokracií.

„Už víme, že opoziční politici jsou ve vězení, někteří byli zabiti, mnozí jsou v exilu a ve skutečnosti bylo některým, kteří se pokusili zaregistrovat jako kandidáti, toto právo odepřeno,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Mluvčí EU řekl: „Víme, jak to bude vypadat, vzhledem k dosavadním výsledkům přípravy a organizace hlasování v Rusku za současné správy a režimu Kremlu. Je velmi těžké očekávat, že to budou svobodné, spravedlivé a demokratické volby, ve kterých bude mít ruský lid skutečnou možnost volby.

NATO také varovalo, že ruské pokusy zorganizovat volby ve čtyřech ukrajinských regionech, které údajně anektovaly, by byly „zcela nezákonné“, přičemž ukrajinský starosta Mariupolu – Vadim Boychenko – tvrdil, že nejméně dva „čečenští vojáci ozbrojení automatickými puškami“ měli byl unesen. Snaží se tam vynutit hlasování.

Dva týdny po smrti Alexeje Navalného vymyslela ruská disidentská komunita plán, jak narušit praktiku gumového razítka, přezdívanou „zpět proti Putinovi“, v níž jsou ruští občané frustrovaní vládcem vůdce vyzváni, aby šli k volbám. ve stejnou dobu poslední den v průvodu.Pro rozhořčení.

Nezávislá média nazvala kampaň „Navalného politická vůle“. Novaja GazetaPodporuje ji ovdovělá manželka po opozičním vůdci Julija Navalnaja spolu se skupinou prominentních protiputinovských postav, včetně Michaila Chodorkovského, bývalého nejbohatšího ruského podnikatele, a Garryho Kasparova, šachového velmistra, který se stal opoziční postavou.

Další zpráva od agentury Reuters

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *