Neeraj Chopra se stal prvním Indem, který vyhrál Diamond Trophy a získal finanční odměnu ve výši 23,88 milionů Rs

Neeraj Chopra se stal prvním Indem, který vyhrál Diamond Cup vítězným hodem dlouhým 88,44 metru ve finále série Diamond League v Curychu. Zlatý olympijský medailista skončil před Chekupem Wedelgischem a Julianem Weberem z Německa. Kromě Diamond Trophy získal Chopra také finanční odměnu ve výši 30 000 USD (přibližně 23 000 rupií) a vstupenku na univerzitní mistrovství světa v roce 2023 v Budapešti v Maďarsku.

Chopra zahájil finále faulem, zatímco Fadligesh se ujal vedení hodem dlouhým 84,15 metru. Ale indický oštěpař se vrátil silnější a na druhý pokus dosáhl 88,44 m, což zůstalo jako první hod až do konce. Neeraj hodil 88,00 m na svůj třetí pokus, 86,11 m na čtvrtý pokus, 87,00 m na pátý pokus a 83,60 m na poslední pokus. Fadeligsch, stříbrný medailista z Tokia 2020, skončil druhý s nejlepším pokusem 86,94 metru.

Čtyřiadvacetiletý hráč si v minulosti zahrál ve dvou finále Diamantové ligy – v roce 2017 skončil sedmý a v roce 2018 čtvrtý.

Chopra se vrátil ke sportu po měsíční absenci zranění, když vyhrál titul v Diamantové lize hodem 89,08 m v Lausanne a kvalifikoval se do dvoudenního finále. Poslední Hry Commonwealthu vynechal kvůli zranění, které utrpěl během mistrovství světa v atletice, kde získal první stříbrnou medaili Indie.

„Toto vítězství je pro naši zemi velmi důležité,“ řekl Chopra agentuře Reuters poté, co před dvěma týdny vyhrál Diamantovou ligu.

Dodal: „Musel jsem vynechat Hry Commonwealthu kvůli zranění stehna a cítil jsem, že budu muset sezonu dokončit. Nebylo to ale moc bolestí, takže jsem věřil, že se před turnajem uzdravím.“

V srpnu loňského roku se Chopra zapsal do historie ziskem historicky prvního indického atletického zlata na olympijských hrách v Tokiu. Stal se také druhým Indem, který vyhrál individuální zlatou olympijskou medaili po koulaři Abinavu Bindrovi.