„Stejně jako Omicron…“: Proč vědci věnují více pozornosti nové variantě Covid? | světové zprávy

„Stejně jako Omicron…“: Proč vědci věnují více pozornosti nové variantě Covid?  |  světové zprávy

Je nová vysoce mutovaná varianta koronaviru BA.2.86 globálním problémem? Vědci z celého světa se snaží určit jeho dopad, přičemž mnozí z nich nacházejí podobnosti v jeho původu s počátky varianty Omicron, která rychle převládla po celém světě v letech 2021-2022.

Vědci zjistili, že kmen varianty BA.2.86 souvisí s podvariantou Omicron BA.2. NEXU Science Communication/File photo (přes Reuters)

Stejně jako Omicron, BA.2.86, který způsobuje nárůst případů COVID v USA, Velké Británii a dalších zemích, vykazuje několik změn ve svém vrcholovém proteinu. Je to hlavní oblast viru, která napadá lidský imunitní systém.

podle PřírodaMnoho vědců se domnívá, že vznik této nové varianty nevytvoří vlnu jako Omicron kvůli širšímu rozsahu imunity proti Covid-19 kvůli širšímu rozšíření vakcín. „Existuje dobrý důvod si myslet, že to nebude jako omikronová vlna, ale je to v prvních dnech,“ řekl virolog Adam Loring časopisu Science.

Proč si vědci všímají BA.2.86?

Vědci zjistili, že kmen varianty BA.2.86 souvisí s podvariantou Omicron BA.2. Bylo zjištěno, že lidé s dlouhodobou infekcí COVID-19 mají větší nárůst viru, podobně jako BA.2.86.

Podle Ashish Jha, výzkumníka v oblasti veřejného zdraví na Brown University v Rhode Island, USA, se BA.2.86 zásadně liší od často mutovaných variant SARS-CoV-2 (Covid-19). „Stejně jako Omicron byl trochu mimo levé pole, BA.2.86 je trochu mimo levé pole… Je toho tady dost na to, aby nás to všechny začalo zajímat,“ řekl. Příroda.

Další virolog, Jesse Blum, řekl, že BA.2.86 má schopnost unikat protilátkám, které mohou neutralizovat její účinky. Jinými slovy, lidé, kteří si vytvořili protilátky prostřednictvím posilovacích vakcín nebo předchozích infekcí Covid, mohou být stále citliví na nový kmen.

K 21. srpnu bylo v Izraeli, Spojeném království, Dánsku a Spojených státech hlášeno šest případů koronaviru. Vědci se obávají, že ne všechny tyto případy mohou souviset, což znamená, že se pacienti nakazili, i když mezi těmito zeměmi necestovali, což naznačuje, že již mohlo dojít ke značnému množství komunitního přenosu.

READ  Zarovnání hvězd! 5 planet se v červnu připravuje na noční show

Měli byste se této nové alternativy obávat?

Bloom řekl, že nový kmen může zmizet ještě dříve, než lidé na celém světě pochopí jeho existenci. „Nemyslím si, že by se tím měl někdo znepokojovat,“ řekl virolog.

Jha věří, že šance, že BA.2.86 vytvoří další vlnu, jsou „extrémně nízké“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *