Pražské akcie míří k největší ztrátě od roku 2020, protože napětí na Ukrajině tíží

BUDAPEŠŤ/PRAHA (Reuters) – Pražské akcie se připravily na největší jednodenní ztrátu od konce roku 2020 a další středoevropské burzy se kvůli pokračujícímu napětí kolem Ukrajiny stáhly zpět spolu s globálními trhy, ačkoli většina měn se držela na zisku. S očekáváním podpory zvýšení úrokových sazeb.

Akcie Prahy (.PX) klesly o 2,17 % o 1453 GMT, zatímco Varšava (.WIG20) ztratila 2,94 %. Budapešť (.BUX) klesla o 2,62 %, zatímco Bukurešť (.BETI) klesla o 1,24 %.

Středoevropské akciové trhy byly v pondělí od začátku pod tlakem, protože nízká likvidita v Praze vedla ke ztrátám, a to i při optimismu ohledně Ukrajiny.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Ruské síly se shromažďují kolem ukrajinských hranic, což vyvolává obavy Západu z invaze, kterou Moskva popírá.

Zpráva, že se americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin v zásadě dohodli na uspořádání summitu o krizi, v pondělí zvedly náladu, ale rychle vyprchala, poslala akcie dolů a zrychlila ztráty ve střední Evropě. Přečtěte si více

Měnám se dařilo lépe, ale byly volatilní kvůli napětí ve východní Evropě v posledních týdnech, i když jsou stále blízko svých maxim v roce 2022.

Vzhledem k tomu, že trhy v úterý očekávají další zvýšení úrokových sazeb v Maďarsku, forint si udržel počáteční zisky a v pondělí vedl region, když vůči euru vzrostl o 0,35 % na 356,54. Od začátku roku přidal 3,6 %.

„Investoři považují zítřejší zvýšení sazeb za samozřejmost, takže to s forintem ve skutečnosti nepohne,“ řekl budapešťský forexový obchodník.

„Pokud centrální banka zvýší základní sazbu o více než 50 základních bodů, bude to pro měnu pozitivní, ale nevidím k tomu moc příležitostí.“

V Polsku zlotý vůči euru klesl o 0,04 % na 4,5329.

READ  Babiš navrhuje zmrazení platů poslanců jako volební metodu - Brno Daily

Pondělní silné maloobchodní údaje v kombinaci se silnými čísly průmyslové výroby z minulého týdne podpořily sázky na zvýšení sazeb.

„Celkově to vše pro nás přispívá k prostředí, ve kterém bude Rada pro měnovou politiku (MPC) pokračovat ve zpřísňování měnové politiky. V březnu očekáváme zvýšení sazeb o 50 bazických bodů,“ Adam Antoniak, hlavní ekonom ING Bank Slaski, řekl.

Mezi ostatními obchodními transakcemi česká koruna klesla o 0,21 %, zatímco rumunský leu zůstal stabilní.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy Jasona Hofitta v Praze a Aliji Ptak a Alana Sharlishe ve Varšavě. Střih Devika Siamnath a Alex Richardson

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.