Povinný svoz textilního odpadu od roku 2025 v ČR

Povinný svoz textilního odpadu od roku 2025 v ČR
Ministerstvo životního prostředí ČR nedávno oznámilo plán na zavedení povinného svozu textilního odpadu od roku 2025.

Iniciativa, kterou na tiskové konferenci oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík, má za cíl splnit evropskou směrnici o odpadovém hospodářství.

Pro splnění směrnic EU o odpadovém hospodářství plánuje Česká republika zavést povinný svoz textilního odpadu od roku 2025. Náklady na svoz pomohou obcím nést producenti. Cílem je rozšířit se mimo kontejnery a integrovat sběrná místa. Recyklační poplatky mohou být sdíleny mezi prodejci a výrobci.

Výrobci pomohou obcím nést náklady na sběr.

Ministr uvedl, že prioritou je podpora opětovného použití textilu a efektivní recyklační postupy.

Textil se nyní často vyhazuje do nádob na směsný odpad, což výrazně ovlivňuje úsilí o recyklaci.

Navrhovaná strategie má za cíl zvýšit účast občanů zřízením sběrných míst napříč obcemi.

Po České republice je rozmístěno přibližně 10 000 kontejnerů na textil, ale současný zákon o odpadech počítá pouze se sběrnými místy, nikoli s recyklací.

Hladík zdůraznil, že za zřízení sběrných míst v době minulé vlády nebyla obcím poskytnuta žádná finanční náhrada, jak informovala česká média.

Cílem je rozšířit se za hranice kontejnerů a integrovat sběrná místa na tak rozmanitých místech, jako jsou radnice a maloobchodní prodejny.

Recyklační poplatky budou pravděpodobně sdíleny mezi prodejci a výrobci, což bude mít případné důsledky pro spotřebitelské ceny.

Produkce textilního odpadu v zemi každoročně stoupá. Ročně se zlikviduje asi 180 000 tun textilu, z toho jen 3 až 4 procenta putují do popelnic na směsný odpad a 39 000 tun se vytřídí k recyklaci.

Informační přepážka Fiber2Fashion (DS).


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *