Ministr zahraničí pozván na fórum České republiky: MOFA

Tchaj-pej, 14. října (CNA) Ministerstvo zahraničí (MOFA) ve čtvrtek potvrdilo, že ministr zahraničí Joseph Wu (NA 燮 燮) byl od 27. do 28. října pozván do českého senátu na Tchaj-wanu.

Přestože Wuův příjezd ještě nebyl potvrzen, generální ředitel odboru pro evropské záležitosti MOFA Remus Sen (陳立國) uvedl, že ministr požádal tchajwanské zastupitelské úřady v České republice, aby kontaktovali organizátory pro více podrobností. K dispozici veřejnosti včas.

Sen to komentoval po tweetu nezávislého českého senátora Powella Fishera.

Fischer – který v prvním kole českých prezidentských voleb 2018 skončil na třetím místě a veřejně prohlásil, že se chce znovu ucházet o nejvyšší post země – je zastáncem tchajwanského hlasu a kritikem Číny.

Senátor předtím na Twitteru vedl kampaň za začlenění Tchaj -pej do Světové zdravotnické organizace a také vyzval Peking, aby „přestal zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky“.

Fisherův nejnovější tweet zveřejnil usnesení přijaté českým Senátem pro zahraniční věci, bezpečnost a zabezpečení ve středu, ve kterém byl Wu pozván na fórum na pražském Tchaj-wanu od 27. do 28. října.

Rezoluce uvítala další výměny a spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti inovací, obchodu a investic.

Předseda skupiny Fischer na twitteru uvedl, že český senát využije příležitosti ke zlepšení vztahů s demokratickým Tchaj -wanem.

V reakci na to MOFA ve svém tweetu uvedla, že Tchaj -wan a Česká republika jsou „přirozenými spojenci svázanými neotřesitelnou vírou ve svobodu, demokracii, lidská práva a právní stát“.

Vztahy mezi Tchaj -wanem a Českem se v posledním roce vyhřívají.

Tým vedený předsedou českého Senátu Milošem Wiesterem, druhým nejvýše postaveným představitelem země, navštívil Tchaj-wan od konce srpna do začátku září 2020, přičemž Praha dodala Tchaj-wanu do konce srpna letošního roku 300 000 vakcín Kovid-19.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *