Indie a Austrálie podepsaly prozatímní obchodní dohodu

Indie a Austrálie v sobotu podepsaly dočasnou dohodu o volném obchodu, která snižuje cla na obchod v hodnotě miliard dolarů, protože partneři ze čtyř zemí posilují své ekonomické vazby.

Oba signatáři jsou členy aliance Kvartetu se Spojenými státy a Japonskem, která je považována za protiváhu stále asertivnější Číny.

Ale zatímco oba sousedí s Indickým oceánem, Canberra říká, že Indie byla v roce 2020 sedmým největším obchodním partnerem Austrálie a loni představovala něco málo přes čtyři procenta jejího vývozu.

Dohodu o hospodářské spolupráci a obchodu podepsali současně v Novém Dillí a Canbeře indický ministr obchodu Piyush Goyal a jeho australský protějšek Dan Tehan při společné ceremonii.

Goyal řekl, že Indie a Austrálie jsou „přirozenými partnery, které spojují společné hodnoty demokracie, právního státu a transparentnosti“.

„Náš vztah je postaven na pilířích důvěry a spolehlivosti, které se náležitě odrážejí v našem prohlubujícím se geostrategickém zapojení prostřednictvím QUAD a iniciativy Supply Chain Resilience Initiative.“

Dvoustranný obchod loni podle New Delhi dosáhl zhruba 27,5 miliardy dolarů, přičemž Austrálie bohatá na zdroje vyvážela uhlí a další komodity spolu s ovčím masem a Indie z velké části dodávala hotové zboží a služby.

Zároveň jsou vztahy Canberry s jejím největším obchodním partnerem Čínou na nejnižším bodě za celou generaci, přičemž mnoho australského zboží je zasaženo represivními sankcemi a zmrazeny ministerské vazby.

READ  Putin slaví Den vítězství, Rotobi Hakid, ruský televizní kanál

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.