Ex-český premiér Babiš byl zproštěn viny v kauze podvodů s financováním z EU

Ex-český premiér Babiš byl zproštěn viny v kauze podvodů s financováním z EU

PRAHA (AP) – Pražský soud v pondělí zprostil obžaloby bývalého premiéra Andreje Babiše z podvodu v kauze dvou milionů dolarů s dotacemi z EU.

Prokurátor požadoval pro populistického miliardáře tříletý podmíněný trest odnětí svobody a pokutu 10 milionů korun (440 000 dolarů). Obžaloba se ještě může odvolat.

Babiš vinu popřel a opakovaně prohlásil, že obvinění proti němu jsou politicky motivovaná.

U pražského městského soudu v pondělí nebyl. Osvobozena byla i jeho bývalá spoluhráčka Jana Nagyová, která podepsala žádost o podporu.

Soudce Jan Saz řekl, že to, co udělali, „není zločin“. Sutt zároveň odmítl myšlenku, že by byl Babiš za své politické aktivity perzekvován.

„Nevinný!“ Babiš po vynesení rozsudku tweetoval. „Jsem opravdu rád, že existuje nezávislé soudnictví a soud potvrdil to, co říkám od začátku. Že jsem nevinný a neudělal jsem nic nezákonného.“

„Jsem rád, že soud uznal mé argumenty,“ řekl později v pondělí.

Rozsudek je pro Babiše vzpruhou jen pár dní před prvním kolem českých prezidentských voleb.

„Běhám pomáhat lidem,“ řekl Babiš.

Babiš je považován za předního kandidáta dvoudenních voleb, které začínají v pátek, spolu s generálem ve výslužbě Peterem Pavlem, bývalým šéfem Vojenské komise NATO, a bývalým rektorem univerzity Danošem Nerudovou.

Premiér Peter Fiala řekl, že je nutné přijmout rozhodnutí nezávislého soudu.

„Co je zásadní: skutečné politické bitvy v demokraciích se odehrávají ve volbách, ne v soudních síních,“ tweetoval Fiala a vyzval Čechy, aby v příštích volbách šli k volbám.

Pavla i Nerudovou podporuje současná koaliční vláda.

Babišův případ se týká farmy známé jako Čapí hnízdo, která získala podporu z Evropské unie poté, co její vlastnictví přešlo z Babišovy skupiny asi 250 podniků Agrovert na členy rodiny Babišových. Později farmu opět převzal Agrofert.

Dotace byla určena pro malé a střední podnikatele a Agrofert na ni neměl nárok. Agrovert později dotaci obnovil.

READ  Ukrajinská 15 000 mil Lifeline – The New York Times

V kauze z roku 2007 museli zákonodárci v průběhu let třikrát zbavit Babiše imunity.

Pražské státní zastupitelství v březnu případ dokončilo a přistoupilo k obžalobě Babiše. Bylo mu to doporučováno policejními vyšetřovateli znovu a znovu.

Babišovo centristické ANO skončilo v parlamentních volbách v roce 2013 překvapivě na druhém místě s protikorupčním poselstvím, které se stalo mladším partnerem ve vládě s Babišem jako ministrem financí. O čtyři roky později vyhrál volby a stal se premiérem.

Babiš se stal rozdělující postavou české politiky.

Čtvrt milionu lidí vyšlo v roce 2019 dvakrát do ulic – největší takové demonstrace od protikomunistické sametové revoluce v roce 1989 – a požadovalo, aby Babiš odstoupil kvůli skandálům, včetně střetu zájmů kvůli dotacím z EU souvisejícím s jeho bývalým podnikatelským impériem. .

Babišovo hnutí v říjnu prohrálo parlamentní volby. Koalice pěti stran vytvořila novou vládu, ANO skončilo v opozici.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *