Chile: Lesní požár zabil nejméně 46 lidí

Chile: Lesní požár zabil nejméně 46 lidí

VINA DEL MAR, Chile – Silné lesní požáry kolem hustě obydlené oblasti ve středním Chile zabily nejméně 46 lidí, řekl v sobotu večer chilský prezident a úředníci uvedli, že bylo zničeno nejméně 1100 domů.

Prezident Gabriel Buric v celonárodně vysílaném projevu varoval, že počet obětí se může ještě zhoršit, protože v regionu Valparaiso shořely čtyři velké požáry, přičemž hasiči se snažili dostat do nejzranitelnějších čtvrtí.

Boric vyzval Chilany ke spolupráci se záchranáři.

„Pokud budete požádáni o evakuaci, neváhejte to udělat,“ řekl. Dodal: „Požáry rychle postupují a povětrnostní podmínky znesnadňují jejich kontrolu. Jsou zde vysoké teploty, silný vítr a nízká vlhkost.“

Člověk se dívá na hořící dům poté, co lesní požár zasáhl čtvrť Villa Independencia ve Vina del Mar, Chile, v sobotu 3. února 2024. (AP Photo/Esteban Felix)

Obyvatel prchá před plíživým lesním požárem ve Viña del Mar v Chile v sobotu 3. února 2024. Podle úřadů intenzivní lesní požáry kolem hustě obydlené oblasti ve středním Chile zabily několik lidí a zničily stovky domů.  (AP Photo/Esteban Felix)

Obyvatel prchá před plíživým lesním požárem ve Viña del Mar v Chile v sobotu 3. února 2024. Podle úřadů intenzivní lesní požáry kolem hustě obydlené oblasti ve středním Chile zabily několik lidí a zničily stovky domů. (AP Photo/Esteban Felix)

Ministryně vnitra Carolina Tohaová dříve v sobotu uvedla, že ve středu a na jihu země, kde byly teploty tento týden neobvykle vysoké, hoří 92 lesních požárů.

K nejvražednějším požárům došlo v regionu Valparaiso, kde úřady vyzvaly tisíce lidí, aby evakuovaly své domovy.

Mezitím byli obyvatelé v oblastech daleko od požárů požádáni, aby zůstali doma, aby se hasiči, sanitky a další zásahová vozidla mohla snadněji pohybovat po silnicích.

Dva požáry poblíž měst Quilboy a Villa Alemana spálily od pátku nejméně 8 000 hektarů (19 770 akrů), řekl Toha. Jeden z požárů ohrožoval pobřežní letovisko Viña del Mar, kde některé čtvrti utrpěly vážné škody.

Ve Villa Independencia, kopcovité čtvrti na východním okraji města, bylo zničeno několik bloků domů a podniků. Ulice pokryté popelem lemovala spálená auta s rozbitými okny.

„Jsem tu 32 let a nikdy jsem si nepředstavoval, že se to stane,“ řekl Rolando Fernandez, jeden z obyvatel, kteří přišli o svůj domov.

Oheň podle svých slov poprvé viděl hořet na nedalekém kopci v pátek odpoledne a během 15 minut oblast pohltily plameny a kouř, takže všichni museli utíkat jako o život.

„Celý život jsem pracoval a teď mi nic nezbylo,“ řekl Fernandez.

V oblasti Valparaíso byly zřízeny tři úkryty a do oblasti bylo přivezeno 19 vrtulníků a více než 450 hasičů, aby pomohli s požáry, řekl Toha.

Požáry hořely v těžko dostupných horách, jako jsou nejistě postavené čtvrti na okraji Viña del Mar.

Úředníci hlásili výpadky proudu v důsledku požáru a Toha uvedl, že v oblasti Valparaiso byly evakuovány čtyři nemocnice a tři pečovatelské domy. Ministr vnitra uvedl, že požár zničil i dvě autobusová nádraží.

Počasí El Niño způsobilo letos na západě Jižní Ameriky sucha a vyšší než normální teploty, čímž se zvýšilo riziko požárů. V lednu bylo více než 17 000 hektarů (42 000 akrů) lesa v Kolumbii zničeno požáry, které následovaly po několika týdnech suchého počasí.

___

K této zprávě přispěl spisovatel Associated Press Manuel Rueda v Bogotě v Kolumbii.

READ  Argentinské politické drama nabírá na intenzitě, jak se rýsují linie volebních bitev

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *