Cake House je „architektonický recept“ na stavbu dřevěných českých domů

Cake House je „architektonický recept“ na stavbu dřevěných českých domů

Cake House, představený na letošním festivalu DesignBlock v Praze, je modulárním konceptem domů, který umožňuje zákazníkům navrhovat si domy na míru prostřednictvím online konfigurátoru.

Založili Matyáš Švejdík, Pavel Špringl a Šimon Marek. Dortové domy Projekt to popisuje jako „architektonický recept na modulární dřevěné domy“.

Nahoře: První projekt Cake House byl dokončen letos. Horní obrázek: S laskavým svolením Cake House

Projekt byl koncipován jako střešní dům, který lze přizpůsobit různým potřebám. Jeho cílem je být alternativní možností „seznamu projektů“, které mají standardní návrhy, které lze rychle vytvořit, ale postrádají funkci přizpůsobení.

Podává se v Cake House DesignBlock Přeuspořádejte bloky fyzických místností a vytvořte různá rozvržení domácnosti na digitální obrazovce spolu s interaktivním modelovým displejem, se kterým si mohou návštěvníci hrát.

Každý design dortového domu sdílí stejný tvar

„Hlavní myšlenkou Cake House je naděje, že pokud přijdete s dobrými základními prostorovými a konstrukčními principy, můžete díky standardizaci rychleji a spolehlivěji plánovat variabilní a individuální návrhy,“ řekl Svejdić Dezeenovi.

Při úpravě návrhu si dům zachovává stejný tvar, ale může se prodloužit nebo zkrátit s různými vnitřními strukturami podle potřeb klienta.

Design a dispozice byly upraveny tak, aby vyhovovaly různým požadavkům zákazníků

Podle týmu Cake House lze pomocí online konfigurátoru dosáhnout stovek různých dispozic a povrchových úprav interiéru i exteriéru. Z prefabrikátů je pak návrh převeden do dřevěné konstrukce.

K dnešnímu dni byl dokončen jeden projekt dortového domu. Vyznačuje se šikmou střechou a dřevěným opláštěním společným pro každý návrh dortového domu, jehož cílem je být cenově dostupným způsobem výstavby domů na míru v České republice.

Tento koncept je cenově dostupný způsob, jak navrhnout domy na míru

„Hlavní vzhled a celková designová kvalita rodinných domů v České republice je často špatná – protože tyto domy jsou obvykle památkově chráněné projekty bez identity a hlubokého kreativního myšlení,“ řekl Svejdić.

„Pro většinu lidí je ale tento způsob stavby jejich domova jednodušší, levnější a spolehlivější než spolupráce s architektem na více úrovních,“ dodal. „Rozhodli jsme se navrhnout projekt, který spojuje výhody dobré architektury a standardizace.“

READ  Austrálie dokončuje extradiční smlouvu s Českou republikou

„Pak jsme přinesli základní principy konstrukce a využili našich znalostí programování k vytvoření systému, který spojuje díly, a nyní jsme schopni vytvářet různé struktury, aby vyhovovaly různým lidem, rodinám nebo rozpočtům.“

V různých strukturách jsou zachována určitá konstrukční hlediska, včetně vyhýbání se dlouhým tmavým chodbám a velkým oknům, která spojují vnitřní prostory se zahradou.

První projekt Cake House byl dokončen letos v Okruhli u Nového Boru v České republice.

Podle Švejdíka vznikl tento „prototyp“ přípravou dřevěného stavebního materiálu na místě. V budoucnu se pro snížení nákladů a doby výstavby budou používat prefabrikované komponenty.

Tento dům v Okrouhlé u Nového Boru je prvním dokončeným projektem dortovny

„Na dalším domě to uděláme jinak, celou stavbu budeme dělat od začátku s výrobní firmou, takže náklady i celková efektivita budou vyšší,“ řekl Švejdík.

„Ale na druhou stranu si myslíme, že to dopadlo dobře a dům dopadl tak, jak jsme si ho představovali – v některých bodech dokonce lépe.“

Tým Cake House doufá, že v budoucnu rozvine širší škálu projektů. Nabídka s laskavým svolením Cake House

Svejdić vysvětlil, že projekt Cake House byl vytvořen s ohledem na české občany, ale že v budoucnu by mohlo být vytvořeno mnoho klasifikací a typů domů, aby vyhovovaly různým prostředím.

„První typ dortovny jsme se rozhodli navrhnout tradičním způsobem pro český kontext, ale s moderní estetikou, což nám dávalo smysl, protože takový dům by zapadal do mnoha českých kontextů,“ řekl.

„Určitě chceme navrhnout mnoho různých typů rodinných domů nebo upravitelných. Dokážeme si představit širokou škálu možností, od maličkých domků po řadové domy a mrakodrapy nebo variabilní prostorové stavby či uprchlické tábory.“

Vnitřní a vnější povrchové úpravy lze přizpůsobit. Nabídka s laskavým svolením Cake House

Cake House získal Grand Prix na udílení cen Designblok. Výstava Made by Fire na festivalu designu představila sklo, keramiku a keramiku od 40 českých designérů.

Mezi další české domy, které sdílejí podobný tvar střechy, patří modřínový dům s výhledem na jezero a dům zvěstovaný tradičními českými staveními v přírodní rezervaci.

READ  Cedar Rapids zahajuje stavbu protipovodňového projektu české vesnice

Kameraman Alex Schutz Pokud není uvedeno jinak.

Cake House byl vystaven na Designbloku od 4. do 8. října ve Veletržním paláci v pražské Národní galerii. Informace o mnoha výstavách, instalacích a přednáškách, které se konají v průběhu týdne, najdete v našem průvodci London Design Festival 2023 na Dezeen Events.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *