Británie říká, že je „nešťastné“, že Evropská unie nazývá Falklandské ostrovy oblíbeným názvem Argentiny

Británie říká, že je „nešťastné“, že Evropská unie nazývá Falklandské ostrovy oblíbeným názvem Argentiny

Britská vláda ve čtvrtek uvedla, že Evropská unie udělala „nešťastnou volbu slov“, když označila Falklandské ostrovy spravované Spojeným královstvím jako Malvíny, což je jméno oblíbené Argentinou.

Prohlášení od Summit Evropské unie a Latinské Ameriky V úterý označil souostroví jižního Atlantiku za „Malvíny/Falklandy“. Toto diplomatické vítězství ocenila Argentina, která si na ostrovy vznesla nárok.

Někteří ve Spojeném království to považovali za pejorativní vůči Británii, která opustil Evropskou unii v roce 2020 a nezúčastnil se summitu, aby se prosadil.

Max Blaine, mluvčí premiéra Rishi Sunaka, uvedl, že představitelé EU „od té doby jasně vyjádřili svůj postoj“.

„Pro EU bylo naprosto nepřijatelné zpochybňovat právo obyvatel Falklandských ostrovů rozhodovat o své vlastní budoucnosti,“ řekl.

Aby bylo jasno, Falklandy Jsou to BritovéTo byla volba samotných ostrovanů. EU nyní správně dala najevo, že její postoj k Falklandským ostrovům se po nešťastné volbě slov nezměnil.

Dodal: „Znepokojuje se jakýkoli návrh, aby země EU uznaly nároky Argentiny na Falklandské ostrovy, které nyní daly jasně najevo, že jsou nesprávné.“

Argentina si dlouhodobě nárokuje suverenitu nad ostrovy, které leží asi 300 mil (480 kilometrů) od Jižní Ameriky a jsou domovem asi 3500 lidí.

Argentina říká, že ostrovy jí byly nezákonně odebrány v roce 1833. Británie, která tvrdí, že její územní nárok sahá až do roku 1765, vyslala na ostrovy v roce 1833 válečnou loď, aby vyhnala argentinské síly, které se snažily prosadit suverenitu nad územím.

Argentina napadla ostrovy v roce 1982, což vyvolalo dvouměsíční válku, kterou Británie vyhrála a která si vyžádala životy 649 argentinských vojáků, 255 britských vojáků a tři ostrovany.

V roce 2013 obyvatelstvo drtivou většinou hlasovalo pro setrvání v zámořském území Spojeného království.

READ  Texaská státní policie zahájila interní přezkum Yuvaldiho reakce

Místní vláda Falklandských ostrovů také ve čtvrtek kritizovala používání malvín a vyzvala EU, aby respektovala své právo na sebeurčení.

„Jsme velmi zklamáni, že bylo rozhodnuto, bez zásahu Falklandských ostrovů nebo vlády Spojeného království, označovat naše ostrovy názvem, který nám dal náš agresivní a nepřátelský soused, Argentina,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení Teslin Parkman, místopředseda Legislativního shromáždění Falklandských ostrovů.

Již dříve argentinský ministr zahraničí Santiago Cafiero uvedl, že oznámení summitu představuje „obnovenou výzvu mezinárodního společenství Spojenému království, která ho vyzývá, aby splnilo svůj závazek obnovit jednání o suverenitě s Argentinou“.

EU ale v prohlášení uvedla, že není v pozici „vyjádřit jakýkoli postoj“ k této záležitosti, a uvedla, že členské státy své postoje k této záležitosti nezměnily.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *