Biden minulý týden zrušil stávku na druhý vojenský cíl v Sýrii

WASHINGTON – Po 10 dnech jednání prezident Biden nařídil Pentagonu zahájit letecké údery na dva cíle uvnitř Sýrie 26. února, kdy jeden z jeho asistentů vydal naléhavé varování asi 30 minut před pádem bomb.

Podle průzkumu v terénu byla na jednom z míst na dvoře žena a dvě děti. Když F-15E letěly k cílům, pan Biden poškrábal druhý cíl, ale nařídil zásah prvního cíle směrem vpřed.

Dříve nezveřejněná epizoda, která byla první, co pan Biden znal Použití síly Jako nejvyšší vůdce se jednalo o nečekané uklidnění metodického přístupu k rozhodování, protože Bidenova administrativa se snažila vyvážit konkurenční zájmy na Středním východě.

Prezident Biden očekává, že ho na Středním východě otestují šíitské milice sponzorované Íránem.


Fotografie:

Saul Loeb / AFP / Getty Images

Cílem bylo vyslat Íránu signál, že nový tým Bílého domu bude reagovat na dokumentaci Raketový útok z 15. února V severním Iráku se proti koalici vedené USA nesnažili eskalovat konfrontaci s Teheránem, uvedli vyšší představitelé správy a v rozhovorech s The Wall Street Journal popsali dny před stávkou.

K posílení tohoto bodu byla do Teheránu zaslána tajná zpráva po leteckém útoku USA, odhalili administrativní úředníci, aniž by poskytli podrobnosti.

„Měli jsme zde velmi koordinovaný diplomatický a vojenský plán,“ řekl jeden úředník správy. „Zajistili jsme, aby Íránci věděli, co je naším záměrem.“

Dalším hlavním cílem bylo zabránit narušení politického postavení iráckého premiéra Mustafy al-Kazimiho, kterého Washington považuje za partnera v boji proti skupině Islámský stát, a pokud by k útokům došlo na irácké půdě, čelili by doma kritice, uvedli úředníci řekl. Přidáno.

Od samého začátku ministr obrany Lloyd Austin, bývalý velitel amerických sil na Středním východě a jediný vysoký člen bidenské vlády s vojenskými zkušenostmi, prezidenta ujistil, že si může dát čas na rozhodnutí, jak vojensky reagovat.

„Vlastníte hodinky,“ informoval pan Austin pana Bidena na schůzce v Bílém domě bezprostředně po útoku v Erbilu podle druhého administrativního úředníka, který se zasedání zúčastnil.

Během jednání se úředníci snažili dosáhnout byrokratické rovnováhy. Cílem bylo zajistit, aby byly plně zapojeny všechny meziagenturní agentury, a zároveň se vyhnout jak zdlouhavým úvahám, které se někdy vyskytly během Obamovy vlády, tak ukvapeným rozhodnutím prezidenta a menších skupin asistentů, které se často vyskytovaly. Během Trumpovy administrativy.

Druhý úředník řekl: „Věděli jsme, že je to poprvé, co jsme přijali takové rozhodnutí, a že budeme podrobeni důkladné kontrole.“

Určitá kontrola přišla ze strany Kongresu. Senátoři Tim Kane (D., Virginie) a Todd Young (R., Indiana), kteří již dlouho tvrdí, že právní základ americké vojenské síly na Středním východě je zastaralý, představili tento týden legislativu omezující prezidentské pravomoci.

Ostatní zákonodárci, včetně senátora Marka Warnera (D., Virginie), který předsedá Senátnímu zpravodajskému výboru, bránili Bidenovo rozhodnutí a uvedli, že Kongres měl být předem informován. Warner řekl, že se o stávce dozvěděl 15 minut před útokem.

První známou vojenskou akcí Bidenovy administrativy byl nálet na zařízení využívaná íránskými milicemi v reakci na dřívější útoky na americké síly. Ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že je přesvědčen, že USA zasáhly svůj cíl. Foto: Alex Brandon / Associated Press

Biden druhý den poslal Kongresu dopis s vysvětlením, že stávka je nutná k obraně amerických sil, a Bílý dům tento týden uvedl, že stále informuje zákonodárce a pomocníky. „Jsme rádi, že můžeme v těchto rozhovorech pokračovat,“ uvedl úředník Bílého domu.

Na konci jednání administrativy minulý týden si Biden zvolil konzervativnější variantu: stávky, které se vyhnuly irácké půdě a byly načasovány uprostřed noci, aby se minimalizovaly ztráty. Úředníci Pentagonu později uvedli, že bojovník milice byl zabit a dva zraněni.

Současně Bidenova administrativa bere komplexnější pohled na to, kdy podniknout vojenské akce, aniž by stanovila konkrétní prahovou hodnotu. předchozí prezident

Donald Trump

Často bylo zdůrazněno, že takzvaná červená linie vojenské akce je smrt Američana v zahraničí. Úředníci administrativy Biden uvedli, že si nepřejí, aby Íránci věřili, že útoky na koalici pod vedením USA jsou přijatelné, pokud nebudou zabiti žádní Američané.

„Ponecháváme si určitou míru flexibility pro sebe,“ řekl druhý úředník ve správě.

Po páteční vojenské stávce se američtí představitelé domnívají, že vyslali jasný signál Teheránu a jeho zástupcům umístěným v Iráku, aby útoky zastavili. Ale ve středu Na rozlehlou leteckou základnu Al-Asad vystřelila milice nejméně 10 raket V západním Iráku. Úředníci uvedli, že dodavatel utrpěl infarkt a během útoku zemřel v útulku.

Od nástupu do úřadu v lednu představitelé Bílého domu očekávali, že Bidenovu administrativu otestují íránské sponzorované šíitské skupiny domobrany v regionu.

Poté, co Islámský stát převzal kontrolu nad Mosulem v červnu 2014, se americké síly vrátily do Iráku, aby poskytly poradenství iráckým silám.

Po zničení údajného kalifátu ISIS a zavedení kampaně maximálního tlaku Trumpovy vlády na pokus o navrácení íránského jaderného programu bombardovala v roce 2019 milice podporovaná Íránem základnu, kde byly rozmístěny americké a koaliční síly, a zabila amerického dodavatele.

To a strach z budoucích útoků přiměly Trumpovu administrativu k zahájení řady leteckých útoků v Sýrii a Iráku, včetně jednoho v Bagdádu. Íránský vojenský velitel Qassem Soleimani byl zabit.

V Iráku však pokračovaly raketové útoky, včetně jednoho v březnu 2020 na Camp Taji Dva američtí vojáci a britský voják byli zabiti„O dva dny později vedla k americké odvetné stávce.

Dne 15. února se ozbrojenci zaměřili na letiště Erbil v severním Iráku s více než 12 municí, z nichž část přistála v obytných prostorách. Úředník Pentagonu uvedl, že útok zabil zahraničního dodavatele a zranil sedm Američanů, včetně amerického vojáka.

Následujícího dne šli Austin a generál Mark Milley, předseda Sboru náčelníků štábů, do Oválné pracovny, když pan Biden obdržel svou každodenní zpravodajskou zprávu. Pan Austin uvedl, že není nutné okamžitě reagovat a že pan Biden si může udělat čas a vypočítat, jaké kroky podniknout.

Poškození raketovým útokem zaměřeným na vojenský komplex hostující zahraniční síly rozmístěné v rámci koalice pod vedením USA.


Fotografie:

Kurdistan 24 / Agence France-Presse / Getty Images

18. února náměstek poradce pro národní bezpečnost Jonathan Viner předsedal schůzi úředníků kabinetu, včetně úředníků Vojenského zpravodajství a velvyslance USA v Bagdádu, kteří se účastnili videokonference. Následujícího dne uspořádal poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan „Setkání úředníků“ vysokých úředníků.

20. února se čtyři rakety zaměřily na leteckou základnu Balad v Iráku. Nebyly tam umístěny žádné americké síly, ale v objektu jsou stovky západních dodavatelů. Jeden Američan byl zraněn, což posílilo rostoucí uznání ve správě, že bude existovat nějaká forma vojenské reakce.

Během příštích dvou dnů se zlepšily možnosti úderných cílů v Iráku a Sýrii. 23. února se pan Biden setkal s vyššími úředníky v Oválné pracovně, včetně Austina, generála Millieho, ředitele Národní zpravodajské služby Avril Haines, Sullivana, Fennera a Bretta McGurka, nejvyššího úředníka Rady národní bezpečnosti na Rada národní bezpečnosti. Střední východ.

Biden zavolal téhož dne iráckému předsedovi vlády, aby diskutoval o ochraně amerického personálu a ochotě Washingtonu pomáhat při iráckém vyšetřování útoku na Erbil.

Američtí představitelé rozhodli, že úderem uvnitř Sýrie je pro jejich irácké partnery menší riziko, protože milice spojené se stávkou Erbil působily také na snadno pozorovatelných místech poblíž syrsko-irácké hranice.

Ráno 25. února se pan Biden a vyšší úředníci setkali asi hodinu na operačním sále. Austin, který cestoval v Kalifornii, se diskuse zúčastnil na dálku.

Pan Biden obdržel konečné možnosti a posouzení rizik a diskutoval o možných diplomatických dopadech, včetně dopisů Íránu. Diskutovalo se o počtu zasažených cílů. Pan Biden se rozhodl zaměřit na dva cíle v Sýrii, nejkonzervativnější ze souboru možností, a stávka byla stanovena na tuto noc.

S F-15E ve vzduchu přišly informace, že ženy a děti byly spatřeny na druhém cíli.

Bylo to 30 minut před útokem a pan Sullivan předal informace prezidentovi. Biden se musel rychle rozhodnout, zda úder zruší, nebo půjde dopředu s jedním cílem. Pan Austin doporučil zasáhnout jeden gól. Kolem 1:30 syrského času došlo k útoku.

Militantní šíitské skupiny vydaly prohlášení, že stávka je nepřekvapila a bagatelizovala její dopad. Írán o víkendu stávku odsoudil a označil ji za nezákonnou.

Den po stávce pan Biden veřejně zopakoval zprávu, kterou USA tajně zaslaly Teheránu. Nemůžete jednat beztrestně. Buď opatrný. „

Období před stávkou Bidenovy administrativy

  • 15. února: Íránem podporované milice zaútočily na letiště Erbil, zabily dodavatele a zranily nejméně sedm Američanů.
  • 16. února: Prezident Biden se setkal s viceprezidentkou Kamalou Harris, ministrem obrany Lloydem Austinem, předsedou náčelníků štábů Markem Milleym, ředitelkou národní zpravodajské služby Avril Hainesovou a týmem Rady národní bezpečnosti.
  • 17. února: Zpravodajské služby hodnotí íránskou milici, která útok provedla. Pentagon pracuje na možných vojenských reakcích.
  • 18. února: Zástupce poradce pro národní bezpečnost Jonathan Viner předsedá schůzi sněmovny o možných možnostech.
  • 19. února: Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan předsedá zasedání Výboru pro zásady, aby přezkoumal možnosti.
  • 20. února: Nejméně čtyři rakety zasáhly leteckou základnu Balad a zranily nejméně jednoho amerického dodavatele.
  • 20. – 22. Února: američtí úředníci zostřují možnosti.
  • 23. února: Pan Biden má schůzku v Oválné pracovně s panem Austinem, generálem Milliem, paní Hainesovou a týmem NSC, aby přezkoumali možnosti.
  • 23. února: Pan Biden volá iráckého premiéra Mustafu Al-Kazemiho. Alespoň jedna střela míří do Zelené zóny v Bagdádu, kde se nachází americké velvyslanectví. Pentagon dokončuje možnosti.
  • 24. února: Nejvyšší představitelé se dohodli na konferenčním hovoru o Bidenových doporučeních. Sněmovna reprezentantů pana Wienera telefonuje o možnostech a plánu informovat spojence.
  • 25. února: Pan Biden rozhoduje o možnostech na schůzce na operačním sále s paní Harrisovou a dalšími vyššími úředníky. Spojenci jsou upozorněni. Někteří zákonodárci byli informováni krátce před útokem. Zpráva po stávce je zaslána Íránu.

Napsat Gordon Lubold na adrese [email protected], Michael R. Gordon na adrese [email protected] a Nancy A. Youssef na [email protected]

Copyright © 2020 Dow Jones & Company, Inc. všechna práva jsou uložena. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Francouzští poslanci schválili kontroverzní imigrační reformy

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *