Quebec se snaží chránit francouzštinu a omezit používání angličtiny | Quebec

Quebecké vládě se podařilo prosadit rozsáhlou ochranu francouzského jazyka, o které kritici varovali, že přetvoří všechny aspekty veřejného života.

Návrh zákona 96, schválený v úterý odpoledne v Národním shromáždění provincie, bude vyžadovat, aby noví přistěhovalci a uprchlíci komunikovali s regionálními úředníky výhradně ve francouzštině šest měsíců poté, co dorazí nebo budou čelit ztrátě služeb. Návrh zákona také omezuje používání angličtiny v právním systému a omezuje zápis do anglických jazykových škol v kraji.

Vládnoucí koalice Avenir Quebec získala podporu od levicového Quebec Solidere, aby schválila návrh zákona ze 78 na 29. Provinční liberálové hlasovali proti návrhu zákona s tím, že zašel příliš daleko. Separatistická Parti Québécois uvedla, že legislativa nezašla dostatečně daleko.

Na oslavu schválení zákona ho premiér François Legault navrhl jako pokus o posílení ochrany oficiálního quebeckého jazyka. Premiér rovněž odmítl obavy, že zákon podkopává práva jazykových menšin.

„Neznám žádnou jazykovou menšinu, která by byla lépe obsloužena v jejich vlastním jazyce než anglicky mluvící komunita v Quebecu,“ řekl v úterý. „Jsme na to hrdí a také jsme hrdí na to, že jsme francouzsky mluvící zemí v Severní Americe a je naší povinností chránit náš společný jazyk.“

Předchozí pokusy Quebecu chránit francouzštinu V minulosti se dostalo na titulky. V roce 2019 byl propuštěn Prefektura odepřela pobyt ženě z Francie s argumentem, že nemůže prokázat svou schopnost mluvit francouzsky. Toho roku vláda navrhla zakázat populární pozdrav „Bonjour-hi“, jen aby rychle ustoupil uprostřed hněvu a výsměchu ze strany obyvatelstva. V listopadu a Prezident největší letecké společnosti v zemi Posmívali se mu za přiznání, že se nikdy nenaučil francouzsky, přestože žil 14 let v Montrealu.

Legault uvedl, že kritici návrhu zákona přidávají „palivo do ohně“ „dezinformací“, které se před hlasováním šíří po celém kraji.

READ  Orgány v Indii objevují stovky těl pohřbených řekami

„Jsme odhodláni chránit váš přístup ke zdravotní péči v angličtině. Je to historický slib, který dodržíme, a budete i nadále mít nemocnice, školy… a anglicky mluvící univerzity,“ řekl a odmítl obavy, že ti, kdo hledají zdraví péče v angličtině by čelila překážkám Novinka.

V posledních týdnech proti návrhu zákona protestovaly tisíce lidí kvůli obavám, že bude omezeno mnoho veřejných služeb.

Návrh zákona 96 je nejvýznamnějším omezením lidských práv v historii Quebecu KanadaMarilyn Jenningsová, prezidentka Quebec Community Group Network, která prosazuje práva anglicky mluvících lidí v provincii, uvedla v prohlášení.

„Tato legislativa ruší právo na přístup ke službám v angličtině pro 300 000 až 500 000 anglicky mluvících Quebečanů,“ řekla.

Julius Gray, právník vedoucí boj proti návrhu zákona, popsal jeho schválení v rozhovoru pro CTV News jako jedno z „nejbezdůvodnějších použití síly, jaké jsem kdy viděl“. Gray řekl, že on a další právníci mají v úmyslu podat řadu právních námitek a dodal, že budou bojovat až do Organizace spojených národů.

Návrh zákona také čelil kritice od domorodých skupin, které tvrdí, že podkopává práva domorodých jazyků.

Začátkem tohoto měsíce Haudenosaunee Longhouse, tradiční vláda Mohawků v komunitě Kahnawake, slíbila, že poruší zákon, a uvedla v prohlášení, že zákon se „nikdy nebude vztahovat“ na její lidi na pozemcích jejich předků.

V úterý shromáždění prvních národů označilo návrh zákona 96 za „velký krok zpět“, který poškodil úsilí o usmíření.

Použitím legislativního mechanismu známého jako „ustanovení o výjimce“, aby byl zákon imunní vůči ústavním výzvám, quebecká vláda výrazně snížila šance, že se federální vláda zapojí.

Justin Trudeau, předseda vlády, jehož volební obvod je v Québecu, byl ve své otevřené kritice legislativy opatrný a pouze reportérům řekl, že má z obsahu zákona „obavy“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.