Čeští vědci pracující na 3D tištěných kompozitních alternativách

Operace náhrady kyčelního a kolenního kloubu je jedním z nejčastěji prováděných chirurgických zákroků, které pomáhají zmírnit bolest u pacientů s artritidou.

Nyní vědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na vývoji náhrad kloubů, které pomohou pacientům s bolestmi kloubů v rukou a nohou.

Vědci spolupracují s českým výrobcem implantátů, který poskytuje tištěné vzorky. Jejich rolí je vyzkoušet, jak fungují nové typy kloubů v těle. K tomu používají speciální simulátor, aby zjistili, jak velké zátěže titanový práškový implantát vydrží.

Jeden z členů výzkumného týmu Martina Virbky na Ústavu strojního a průmyslového designu:

Foto: Igor Šefr, VUT Brno

„Výrobce chce, aby výměna na těle pacienta byla spolehlivá a vydržela 10, 15 nebo 20 let. To znamená, že chceme vytvořit třecí povrchy, které mají obrovskou odolnost a nízké opotřebení, které v zásadě selžou.“

Odolnost 3D tištěných alternativ testují vědci ve speciálním simulátoru, který postavil výzkumník Powell Epeck. Vysvětlil českému rozhlasu, jak to funguje:

„Základem zařízení je skleněná deska. Stlačíme vzorek ve spodní části desky, poté jej posuneme, vytvoříme třecí síly mezi vzorkem a deskou a poté ji změříme. Současně můžeme přečíst kontakt dvou povrchů s mikroskopem. “

Předběžné výsledky zkoušky Díky speciální struktuře pórů jsou alternativy 3D tisku odolnější vůči oděru než některé jiné materiály běžně používané k výrobě protetických kyčelních nebo kolenních kloubů. Podle Martina Virbky však 3D tisk z titanového prášku má i další výhody:

„Je vyroben tak, aby vyhovoval konkrétním pacientům. Lze použít data z CT nebo MRI. Látka má vynikající biokompatibilitu, což znamená, že tělo s ní nebojuje.“

Říká, že alternativy vyvinuté vědci z Vysokého učení technického v Brně mohou pomoci pacientům s vysokou úrovní artritidy, zejména v kloubech prstů na rukou nebo nohou:

READ  Kvalita ovzduší v ČR se v roce 2023 zlepšuje, řada škodlivin nepřekračuje limity - Brněnský deník

„V ruce v podstatě ztratíte schopnost držet předměty, čistit si zuby, opírat se o ruku nebo pít. V noze je to důležitá funkce podpory palce pro přenos zátěže a chůzi.“

Testování 3D tištěných alternativ bude trvat nejméně dva roky, než bude konečně připraven.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *