Arvind Kejriwal: Indická opozice nazývá zatčení „úpadkem demokracie“

Arvind Kejriwal: Indická opozice nazývá zatčení „úpadkem demokracie“

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Pan Kejriwal, hlavní ministr Dillí, byl ve čtvrtek zatčen v souvislosti s politikou města ohledně prodeje alkoholu.

Indičtí opoziční vůdci ostře odsoudili zatčení hlavního ministra Dillí Arvinda Kejriwala.

Pan Kejriwal, vůdce strany Aam Aadmi (AAP), byl ve čtvrtek zatčen v souvislosti s obviněními z korupce souvisejícími s politikou města ohledně prodeje alkoholu.

Kejriwal jakékoli pochybení popřel a proti svému zatčení se odvolal k Nejvyššímu soudu.

Opoziční vůdci tvrdili, že jeho zatčení bylo politicky motivované.

Vládní strana Bharatiya Janata Party, vedená premiérem Narendrou Modi, ale obvinění odmítla a uvedla, že pracuje pouze proti korupci.

Kejriwalovo zatčení agenturou pro finanční zločiny je pro opozici ranou jen několik týdnů před všeobecnými volbami v Indii. AAP je součástí 27stranné All India Alliance, jejímž cílem je napadnout BJP.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Rahul Gandhi označil zatčení za útok na demokratické principy v Indii

Rahul Gándhí z hlavní opoziční strany Kongres s odkazem na Modiho ve čtvrtek večer na X, dříve Twitter, napsal: „Vyděšený diktátor, který chce vytvořit mrtvou demokracii.

„Zatýkání zvolených premiérů se stalo běžnou záležitostí,“ napsal pan Gándhí.

Vůdce NCP Sharadchandra Pawar řekl, že zatčení pana Kejriwala ukázalo „hloubku, do které se BJP sníží, aby se dostala k moci“.

Šéf strany Samajwadi Akhilesh Yadav řekl, že Kejriwalovo zatčení „povede k nové lidové revoluci“.

„BJP ví, že se znovu nedostane k moci, a kvůli tomuto strachu chce v době voleb jakýmkoli způsobem odstranit opoziční vůdce z veřejnosti a zatčení je jen záminka,“ řekl na X. .

Komentář k fotce,

Příznivci AAP protestovali proti protestu pana Kejriwala ve čtvrtek večer

Pinarayi Vijayan, hlavní ministr Keraly, řekl, že Kejriwalovo zatčení bylo „naprosto brutální a součástí krutého spiknutí s cílem umlčet všechny opoziční hlasy těsně před všeobecnými volbami“.

„Ani jeden vůdce BJP není podroben kontrole nebo zatčení, což odhaluje zneužívání moci a dekadenci demokracie,“ řekl jeho protějšek z Tamil Nadu, MK Stalin.

„Neúnavné pronásledování opozičních vůdců vládou BJP zavání zoufalým honem na čarodějnice. Tato tyranie podněcuje hněv veřejnosti a odhaluje skutečné barvy BJP,“ řekl Stalin.

Zhruba za poslední rok bylo několik opozičních vůdců uvězněno, vyslýcháno nebo na ně federální úřady podaly žaloby.

K Kavitha, vůdce Bharat Rashtra Samithi (BRS), byl zatčen ve stejném případě, ve kterém byl před několika dny zatčen pan Kejriwal. Ta tato obvinění popírá.

V lednu zatkla federální daňová agentura Hemanta Sorena, bývalého hlavního ministra Jharkhanda a vůdce opozice Jharkhand Mukti Morcha, na základě obvinění z praní špinavých peněz a zabírání půdy. Pan Sorin tato obvinění popírá.

Sám Gándhí byl loni usvědčen z trestného činu pomluvy na základě stížnosti člena BJP.

Dvouletý trest odnětí svobody, který mu byl uložen, způsobil, že byl na nějakou dobu zbaven členství v parlamentu, dokud v srpnu loňského roku vyšší soud nepřerušil vynesení rozsudku.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Daňová agentura v lednu zatkla vůdce Jharkhanda Mukti Morchu (JMM) Hemanta Sorena

Ve čtvrtek Kongresová strana obvinila Módího vládu z využívání IRS k tomu, aby je před volbami připravila o finanční zdroje.

Pan Kejriwal je třetím vůdcem AAP, který byl zatčen v souvislosti s údajným korupčním případem souvisejícím s politikou lihovin v Dillí, která je nyní sešrotována.

Ředitelství pro prosazování také loni ve stejném případě zatklo zástupce pana Kejriwala Manishe Sisodia a zákonodárce AAP Sanjaye Singha.

Od nástupu k moci v Dillí v roce 2013 dosáhla AAP významná vítězství ve volbách v Paňdžábu v roce 2022 a ve stejném roce získala několik křesel v domovském státě pana Modiho, Gudžarátu.

Přečtěte si další příběhy Indie od BBC:

READ  Vláda zavře pro migranty 50 hotelů

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *