Adam Ontra se potýká s českým pískovcem v 'Lords of Trade' » ExplorersWeb

Adam Ontra se potýká s českým pískovcem v 'Lords of Trade' » ExplorersWeb

Velké stěny v Yosemite a Alpách jsou tak ikonické, že ti z nás, kteří pozorují lezecký svět zvenčí, mohou zapomenout, že venku je celý svět horolezeckých zážitků.

Vezměme si Adršpašsko-teplické útesy v České republice – téměř estetické milovat Soubor stovek pískovcových věží. Věže představují vážnou výzvu pro horolezce, protože jsou kluzké a kromě komínů a trhlin, které je zakrývají, nabízejí jen málo úchopů. Především nejsou povoleny herní přístroje a křída. V Adršpachu je to všechno o tradici.

Věž v Adršpachu. Foto: Snímek obrazovky

Dědictví je jedním z témat Obchodníci, krátký film vydaný koncem loňského roku na YouTube horolezce Adama Ondry. Ondra pozval spolulezce Petea Whittakera a Williama Poseyho na dobrodružství na Audresbach.

Adam Ondra leze

Foto: Snímek obrazovky

„Jsem tu poprvé,“ říká Posey, tři u piknikového stolu, když se za nimi tyčí věže. „Je to rozhodně tak děsivé, jak jsem si myslel, že to bude. Ale to místo je naprosto epické.“

Mluví tři lidé

Adam Ondra (vlevo), William Posey (uprostřed) a Pete Whittaker (vpravo). Foto: Snímek obrazovky

„Je to tak děsivé, jak si pamatuji,“ řekl Whittaker, který už dvakrát vylezl na Atersback. „Mám rád odvážné výstupy, ale lezci v České republice jsou drsní.“

„Párkrát jsem spadl“

Je inspirující vidět trojici, jak zvedají ty nějak útržkovité, štíhlé komíny. Ale tým si chvíli popovídá s legendami adrspechského pískovcového lezení Karlem „Koxou“ Hauschkem a Peterem „Spekem“ Slaninou.

Mluví dva muži

Adam Ondra a Karel „Koxa“ Hauschke. Foto: Snímek obrazovky

Koxa sdílí svá dobrodružství z roku 1964, kdy lezl naboso, šplhal po laně kolem hrudníku bez použití úvazku a další.

„Párkrát jsem spadl,“ říká Koxa o dobách své slávy. „A ten vodopád je dlouhý. Spadl jsem tam, kde jsme naskládali smrkové keře,“ říká horolezec a ukazuje na pevninu u paty věže a já se do ní vrhl.

READ  Westfest oslavuje české dědictví v centru Texasu

Film je z velké části meditativní, v dlouhých sekvencích Ondry, Whittakera a Poseyho navrstvená instrumentální hudba v nízkém tempu svírající nepatrné držky, které pomalu, ale vytrvale stoupají. Zatímco návštěvníci bez lezeckých zkušeností, kteří hledají drama, mohou být trochu zklamáni, jsou to tři lezci světové třídy, kteří jsou na vrcholu své hry a jen zřídka šlápnou špatně. Ale diváci s horolezeckými znalostmi ocení, když ho uvidí dělat brutálně obtížnou věc s neuvěřitelnou grácií. Jak říká Koxa ve filmu, nemožné je často jen myšlení.

Muž leze

Foto: Snímek obrazovky

„Byl jsem šťastný, že jsem vylezl cestu, která se zpočátku zdála nemožná. Stačilo ale udělat malou změnu v pohybu. A pak najednou, šlo to! Zpočátku to nešlo. Dnes se dá vylézt všechno.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *