65 000 sleduje tělo Benedikta XVI. ležící ve Vatikánu

Vatikán (AP) – Emeritní papež Benedikt XVI Jeho tělo s hlavou položenou na páru šarlatových polštářů bylo v pondělí ve stavu v bazilice svatého Petra, kde se desítky tisíc seřadily, aby vzdaly hold papeži, který šokoval svět svým odchodem do důchodu. před deseti lety.

A v předvečer prvních tří dnů pozorování italští bezpečnostní představitelé uvedli, že v pondělí přijde nejméně 25 000 až 30 000 lidí. Do konce prvního dne prošlo podle Vatikánu kolem rakve asi 65 000 lidí.

Když se rozednilo, 10 papežských gentlemanů v bílých rukavicích – běžných pomocníků papežů a papežských rodin – odneslo mrtvolu na plátnem potažených dřevěných nosítkách kolem jejího příjezdu do baziliky na místo jejího odpočinku před hlavním oltářem pod Berniniho tyčící se bronzovou baldachýnem. .

Švýcarské stráže zasalutovaly, když bylo Benediktovo tělo přivezeno bočními dveřmi poté, co bylo vyvezeno nákladním autem z kaple v opatství, kde zemřel stále křehčí 95letý bývalý papež. v sobotu ráno.

Jeho dlouholetý sekretář, arcibiskup George Gensoin, a hrstka zasvěcených laických žen, které sloužily v Benediktově domácnosti, následovaly dodávku pěšky několik set yardů v tichém průvodu k bazilice. Některé z žen se uctivě natáhly, aby se dotkly těla.

Než byli řadoví věřící vpuštěni do baziliky, byly předneseny modlitby a kněz baziliky, kardinál Mauro Gambetti, pokropil tělo svěcenou vodou a poblíž máry byl vypuštěn malý oblak kadidla. Benedikt měl sepjaté ruce a kolem prstů omotaný růženec.

Po 9:00 (08:00 GMT) se dveře kostela otevřely, aby dav, z nichž někteří čekali hodiny před úsvitem, mohl vzdát úctu zesnulému papeži, který odešel z papežství v roce 2013 – První papež, který tak učinil před 600 lety.

Věrný a zvědavý dav spěšně putoval do střední uličky, aby předal rakev zabalením její látky poté, co čekal v dopolední frontě, která se vinula kolem Svatopetrského náměstí.

READ  Zpráva: Varování indických vědců o koronaviru byla kvůli nárůstu ignorována

Benediktovo tělo bylo oblečeno do mitry, biskupské kápě a červeného pláště.

Filippo Tuccio (35) řekl, že přijel z Benátek nočním vlakem, aby viděl Benediktovo tělo.

„Chtěl jsem vzdát hold Benediktovi, protože měl tak významnou roli v mém životě a mém vzdělání,“ řekl Tuccio.

„Když jsem byl mladý, účastnil jsem se Světových dnů mládeže,“ řekl s odkazem na tábory pro mladé věřící, které se pravidelně pořádaly a účastnil se jich papež. Tuccio dodal, že studoval teologii a „jeho pontifikát mě provázel mými vysokoškolskými lety“.

„Bylo to pro mě velmi důležité: kdo jsem, můj způsob myšlení, moje hodnoty,“ pokračoval Tuccio.

Mezi těmi, kteří si baziliku přišli prohlédnout, byl i kardinál Walter Kasper, stejně jako Benedict, německý teolog. Casper sloužil jako vedoucí vatikánského úřadu křesťanské jednoty během papežství papeže Benedikta.

Benedikt svou odvahou odstoupit zanechal „důležitou stopu“ v teologii a spiritualitě, ale také v historii papežství, řekl Casper agentuře AP.

„Tato rezignace nebyla známkou slabosti, ale znamením síly a velikosti, protože viděl, že už není schopen čelit výzvám papeže,“ řekl Casper.

Casper, který byl mezi kardinály, kteří v roce 2005 zvolili Benedikta papežem, dodal, že rezignace dala „humánnější vizi papežství: že papež je muž a spoléhá na svou fyzickou a duševní sílu“.

Veřejné sledování je naplánováno na 10 hodin v pondělí a 12 hodin každé v úterý a ve středu před čtvrtečním ranním pohřbem, který povede papež František na Svatopetrském náměstí.

Po sobotním oznámení Benediktovy smrti Vatikán uvedl, že pohřeb bude tak jednoduchý, jak Benedikt chtěl.

V pondělí dělníci postavili na náměstí oltář pro zádušní mši a pro věřící, kteří se chtěli pohřbu zúčastnit, byly uspořádány řady židlí. Úřady uvedly, že očekávají asi 60 000 účastníků.

READ  Byly zveřejněny vítězné snímky fotografické soutěže British Environmental Society's Photographic Contest 2021

V pondělí Vatikán potvrdil široce uváděné plány pohřbu. V souladu s jeho přáním bude Benediktova hrobka umístěna v kryptě jeskyně pod kaplí, kterou naposledy používal svatý Jan Pavel II., než bylo tělo světce přemístěno do patra v hlavní kapli před jeho blahořečením v roce 2011, uvedl mluvčí Vatikánu Matteo Bruni.

Po obou stranách portika náměstí procházeli diváci běžnými bezpečnostními procedurami, které turisté vstupovali do baziliky – procházeli detektory kovů, prověřovali tašky a procházeli rentgenovým přístrojem.

Mezi nimi je i 62letá Marina Ferrante.

„Myslím, že jeho primárním dědictvím bylo naučit nás, jak být svobodní,“ řekla. „Měl zvláštní důvtip v tom, že řekl, co bylo podstatné v jeho víře a co bylo nakažlivé“ ostatním věřícím. „Když zemřel, myslel jsem na to, že bych chtěl být volný jako on.“

Zatímco se Ferrante odvážil, že současný v Argentině narozený německý církevník, plachý, knižní teolog a současný papež mají různé temperamenty, řekl: „Myslím, že existuje kontinuita mezi ním a papežem Františkem a každým, kdo chápe skutečný vztah mezi nimi a Kristem. můžete to vidět.“

Jeden Američan žijící v Římě popsal příležitost vidět tělo jako „úžasný zážitek“. Mountain Butorac, 47, který je z Atlanty, řekl, že dorazil 90 minut před úsvitem.

„Miloval jsem Benedikta, miloval jsem ho jako kardinála[Josepha Ratzingera]když byl zvolen papežem a také poté, co odešel do důchodu,“ řekl Butorac. „Myslím, že to byl nějaký praprarodič lidí, kteří žijí ve Vatikánu.“

S měkkým provedením varhan a sboru „Kyrie Eleison“ („Pane, smiluj se“ ve starověké řečtině) v pozadí, uvaděči přenášeli příznivce ve stálém průchodu střední uličkou baziliky. Někdo tu nechal rudou růži.

Několik hodnostářů mělo chvíli před publikem, aby vzdali hold, včetně italského premiéra Giorgia Meloniho, lídra krajní pravice, který v minulosti vyjádřil obdiv k Benediktovým konzervativním sklonům.

READ  Sníh pokrývá Kyjev od neděle, protože energie je stále vzácná

Tělo si prohlédl i italský prezident Sergio Mattarella. Vatikán uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány pouze dvě oficiální delegace ze dvou zemí – z Itálie a z Benediktova rodného Německa, protože emeritní papež již nebyl hlavou státu.

Sestra Regina Brandová byla mezi truchlícími, kteří přišli na náměstí před úsvitem.

Řekla: „Je to německý papež a já jsem z Německa.“ „A jsem tu, abych vyjádřil svou vděčnost a lásku, a chci se za něj modlit a vidět ho.“

___

Trisha Thomas a Nicole Winfield přispěly k této zprávě.

___

Sledujte zpravodajství AP o papeži Benediktovi XVI.: https://apnews.com/hub/pope-benedict-xvi

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *