Zemětřesení na Filipínách: Zemětřesení o síle 7,1 zasáhlo provincii Abra, Manila byla šokována

Zemětřesení udeřilo severně od ostrova Luzon, nejlidnatějšího ostrova země, v 8:43 místního času (20:43 ET), uvedla americká geologická služba USGS. Agentura určila sílu zemětřesení na 7,1, poté ji snížila na 7,0.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 13 kilometrů (8 mil) jihovýchodně od malého města Dolores v okrese Abra, s hloubkou 10 kilometrů (6,2 mil), podle USGS.

Dopad zemětřesení byl pociťován v hlavním městě Manile, vzdáleném více než 400 kilometrů (asi 250 mil), když byli pracovníci a obyvatelé evakuováni z budov a shromážděni na ulici.

Zemětřesení vyvolalo také sesuvy půdy, protože snímky ukazovaly velké balvany a balvany padající na silnici ve městě Boko jižně od epicentra. Na dalších fotkách jsou lidé při odklízení sutin.

Filipínský institut vulkanologie a seismologie (Phivolcs) uvedl, že občané by se měli připravit na jakékoli následné otřesy, ale dodal, že nevydal žádné varování před tsunami, protože byly detekovány ve vnitrozemí.

Abra je vnitrozemský region známý svými hlubokými údolími a hornatým terénem.

Zástupce Cheng Bernos, člen Kongresu za okres Abra, v prohlášení uvedl, že zemětřesení „způsobilo škody mnoha domovům a institucím“ a „bylo citelné v různých oblastech Luzonu a na mnoha místech aktivovalo preventivní opatření“.

Obrázky z Abra ukazují budovy poškozené zemětřesením a trosky pokrývající zemi. Jedna z budov byla vidět s prasklinami podél zdí, zatímco další ležela na boku.

Byrnosová uvedla, že její úřad situaci monitoruje a vyhodnocuje rozsah škod a vyzval obyvatele, aby zůstali ve střehu „ve světle možných následných otřesů“.

Filipínský prezident Ferdinand „Bong Bong“ Marcos Jr. nařídil okamžité záchranné a pomocné týmy do Abra a navštíví postižené oblasti, jakmile „bude mít vše jasno“, řekl na středeční tiskové konferenci jeho tiskový tajemník.

Oprava: Dřívější verze tohoto příběhu nesprávně napsala pozici Ching Pernus. Je členkou Kongresu z Abra Governorate.

Oprava: V dřívější verzi tohoto příběhu to bylo špatně, když došlo k zemětřesení. Na Filipínách byla středa.

READ  Nejméně 800 Etiopanů zabito po obraně „Archy smlouvy“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.