Země EU chtějí odložit výběr neočekávaných zisků z fosilních paliv

Země EU chtějí odložit výběr neočekávaných zisků z fosilních paliv

Země Evropské unie zvažují možnost odložit roční daň z neočekávaných zisků pro společnosti vyrábějící fosilní paliva, protože hledají dohodu o mimořádných opatřeních, která by spotřebitelům pomohla vyrovnat se s vyššími účty za energii.

27 členských zemí Evropské unie vyjednává o opatřeních, která minulý týden navrhl Brusel, aby se pokusila snížit přemrštěné náklady na energii – včetně celoblokových daní z neočekávaných zisků energetických společností.

Nejnovější kompromisní návrh EU pro jednání, který viděla agentura Reuters, by zemím umožnil uvalit plánovanou daň z fosilních paliv EU na zisky společností od roku 2022, od roku 2022 i od roku 2023, nebo až od roku 2023, pokud se tak rozhodnou.

Evropská komise navrhla uplatnit neočekávanou daň na přebytečné zisky ropných, plynárenských, uhelných a rafinérských společností v roce 2022 – ve snaze rychle získat peníze, které mohou vlády použít na pomoc spotřebitelům a podnikům vypořádat se s vyššími cenami energie.

„Je to velmi velká změna a ne všichni s ní budou spokojeni,“ řekl diplomat EU.

Bezprostředně nebylo jasné, které země se snažily toto opatření odložit.

Země se také snaží zachovat si své vlastní vnitrostátní povinnosti, spíše než je nahrazovat systémem EU.

Země jako Řecko a Itálie, které již mají neočekávanou daň ze zisku na společnosti vyrábějící fosilní paliva, by si tyto systémy mohly ponechat, pokud by byly považovány za „ekvivalentní“ dani EU.

Podle kompromisu navrženého Českou republikou, která v současnosti předsedá EU, se daň EU bude vztahovat na „nadměrné“ zisky o 20 % vyšší, než je průměrný zdanitelný zisk společnosti v posledních čtyřech letech.

Návrh říká, že státy by také mohly zdanit více než 33 % nadměrného zisku společností vyrábějících fosilní paliva ve fiskálním roce – sazba navrhovaná v Evropské unii – pokud se tak rozhodnou.

READ  Saúdové balí kufry a připravují se na hrbolatý start

Diplomaté ze zemí EU se ve středu pokusí uzavřít dohodu na základě nového návrhu. Ministři energetiky EU pak dohodu schválí na pátečním jednání.

[Reuters]

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *