Xi Jinping Trip zdůrazňuje potenciální roli Číny při ukončení války na Ukrajině: NPR

Xi Jinping Trip zdůrazňuje potenciální roli Číny při ukončení války na Ukrajině: NPR

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin si potřásají rukama během předávání cen ve Velké síni lidu v Pekingu v Číně 8. června 2018. Si cestuje do Moskvy, aby vyjádřil podporu Putinovi.

Alexandr Zemljaničenko / AP


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Alexandr Zemljaničenko / AP

Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin si potřásají rukama během předávání cen ve Velké síni lidu v Pekingu v Číně 8. června 2018. Si cestuje do Moskvy, aby vyjádřil podporu Putinovi.

Alexandr Zemljaničenko / AP

Čínský vůdce Si Ťin-pching v pondělí přijel do Moskvy, aby vyjádřil podporu ruskému vůdci Vladimiru Putinovi a prozkoumal možné kroky k míru na Ukrajině.

Po třídenní návštěvě Ruska se očekává, že Si Ťin-pching bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Rozhovor bude první od začátku války. Analytici tvrdí, že potenciál velkého průlomu ohledně Ukrajiny je mizivý, protože ruské a ukrajinské vyjednávací pozice jsou tak daleko od sebe.

Pro Si Ťin-pchinga, který tento měsíc zastával vzácné třetí funkční období jako čínský prezident, nabízí cesta do Ruska příležitost k posílení vztahů s klíčovým sousedem a vhodným partnerem. Zároveň by cesta mohla pomoci vyleštit akreditaci Číny jako světové velmoci těžké váhy.

„Může hodit svou návštěvu Moskvy v rámci nějaké velké mezinárodní diplomacie, [yet] „K dosažení tohoto cíle skutečně nemusí chodit daleko,“ řekl Paul Hanley, čínský expert z Carnegie Endowment for International Peace a bývalý ředitel Národní bezpečnostní rady za prezidentů George W. Bushe a Baracka Obamy.

V předvečer ukrajinské invaze před rokem Rusko a Čína vyhlásily přátelství „bez hranic“. A zatímco mnozí věří, že čínské vedení bylo zaskočeno totální invazí na Ukrajinu, která následovala, Peking odmítl tento krok odsoudit a místo toho se chlubil silou vztahů mezi Pekingem a Moskvou.

READ  Ministerstvo zahraničí varuje, že Čína by mohla proniknout do americké "kritické infrastruktury". Politické zprávy

Xi říká, že vztah je „vyzrálejší a flexibilnější“.

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching se vyfotili při setkání v Pekingu 4. února 2022.

Alexej Družinin/Sputnik/AFP prostřednictvím Getty Images


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Alexej Družinin/Sputnik/AFP prostřednictvím Getty Images

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching se vyfotili při setkání v Pekingu 4. února 2022.

Alexej Družinin/Sputnik/AFP prostřednictvím Getty Images

před návštěvou Moskvy, Shi napsal ve státním vlastnictví Ruské noviny Noviny Obě země „navázaly vzájemnou politickou důvěru a prosadily nový model vztahů mezi hlavními mocnostmi“.

„Dvoustranné vztahy se staly vyspělejšími a pružnějšími,“ prohlásil Si. Pokud jde o ukrajinskou krizi, Si Ťin-pching vyzval všechny strany, aby „přijaly vizi společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti a hledaly rovnocenný, racionální a na výsledky orientovaný dialog a konzultace“.

Neochvějná čínská podpora Moskvy po celou dobu války podkopala její image v západní Evropě, kde Peking touží po hlubších vazbách.

Rana Mitre, profesorka čínské historie a politiky na Oxfordské univerzitě, říká, že Čína může doufat, že cesta Moskvy pomůže přesvědčit některé v Evropě, „aby zaujali skeptičtější postoj k Americe v otázkách bezpečnosti a ekonomické spolupráce“.

„Pokud ano [China] Ve skutečnosti by mohl mluvit s Putinem a pokusit se zprostředkovat nějaké potíže s Ruskem, které ti z vás v západní Evropě nemohou,“ řekl. „To je návrh, kterému by alespoň někteří vůdci v regionu mohli naslouchat.“

Zdá se, že Peking chce posílit image mírotvůrce.

Začátkem tohoto měsíce Čína pomohla dokončit dohodu mezi Saúdskou Arábií a Íránem o obnovení diplomatických vztahů. V únoru čínská vláda zveřejnila 12bodový „poziční dokument“, který stanoví obecné zásady pro řešení ukrajinského konfliktu. V pátek mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin řekl, že Čína „bude hrát konstruktivní roli při prosazování míru a podpoře rozhovorů“.

„Nálada je nastavena. Rámec je nastaven. Myšlenka, že Čína bude mírotvorcem, který jde tam, kam jiné země nemohou. Ale skutečné řešení se stále zdá být v některých ohledech nejednoznačnější, mnohem více,“ řekl Mitter. .

Podle Yoon Sun, vedoucího pracovníka ze Stimsonova centra ve Washingtonu, DC, Číňané ve skutečnosti nemají za cíl být „skutečnými řešiteli problémů“.

Při návštěvě Si Ťin-pchinga v Moskvě řekla: „Vědí, že budou kritické otázky o Číně, o tom, co Čína plánuje udělat s válkou na Ukrajině. Myslím, že to je politický postoj.“ [paper] A nasměrování Číny jako mírového zprostředkovatele tomuto politickému účelu slouží.“

Minulá čínská mediace ukázala své limity

Role Číny jako prostředníka v minulosti naznačuje limity toho, čeho může dosáhnout, pokud jde o Ukrajinu.

„Dokonce ani v dohodě mezi Íránem a Saúdskou Arábií nebyla Čína mírovým zprostředkovatelem. Myslím, že Čína využila příležitosti, která dozrála,“ řekl Sun. „Tyto dvě země skutečně chtějí zlepšit své vztahy, ale nemyslím si, že mezi Ruskem a Ukrajinou taková podmínka existuje – alespoň ne nyní a alespoň ne v dohledné době.“

Heinel z Carnegie Endowment říká, že během šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu, kterých se účastnil, Peking exceloval v přivádění vyjednavačů k jednacímu stolu. Řekl však, že čínští představitelé jen zřídka tlačili na obě strany, aby pohnuli míčem.

„Vždy jsme měli pocit, že Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko jsme se skutečně agresivně snažili najít způsob, jak vyřešit severokorejský jaderný problém, protože Číňané skutečně hledali proces, jak vyřešit severokorejský jaderný problém. “ řekl.

READ  Tisíce lidí se shromáždily na podporu tuniského prezidenta a pozastavily parlament

„Zda budou hrát aktivní roli v ukončení konfliktu na Ukrajině, myslím, že je něco, co zde v blízké době neuvidíme,“ řekl Heinley.

Místo toho se Ťin-pchingova návštěva v Moskvě zaměří na posílení vztahů mezi Čínou a Ruskem. A pro Xi to znamená, že to bude pravděpodobně oboustranně výhodné, říká Suisheng Zhao, profesor na univerzitě v Denveru.

Čína staví své zahraniční vztahy do kontextu své velmocenské konkurence se Spojenými státy. Xiho cesta do Ruska není výjimkou.

„Přínosy určitě ovlivní náklady,“ řekl Zhao. Jeho nejzákladnějším zahraničněpolitickým cílem je nyní [to] Snaží se bránit čínské zájmy před konfrontací s USA.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *