Česká středopravá vláda se ujímá úřadu uprostřed zdražování, vlny COVID

Sedmapadesátiletý bývalý univerzitní profesor vede pětistrannou koalici od fiskálně konzervativních občanských demokratů po liberálnější Pirátskou stranu, která se poprvé dostává do vlády.

Aliance, od které analytici očekávají, že bude více prozápadní a více se zapojí do Evropské unie než její předchůdce, přebírá vedení v době prudce rostoucích nákladů domácností a vlny koronavirových infekcí, které stresují nemocnice.

Zdědí také agendu, která zahrnuje potenciální nabídku na nové bloky jaderných elektráren v hodnotě miliard eur.

Nová vláda si v říjnových volbách zajistila 108 křesel ve 200členné Sněmovně reprezentantů, čímž získala velkou většinu.

Naráží ale na odpor ze strany ANO odstupujícího premiéra Andreje Babiše, největšího uskupení ve Sněmovně reprezentantů, a krajně pravicových sociálních demokratů.

„Nezačali jsme v jednoduché situaci. Čelíme obrovským problémům jako Covid, ceny energií, inflace a všechny problémy, které to přináší,“ řekl Fiala po sestavení své vlády.

Česká republika zaznamenala silnější nárůst případů Covid-19 než předchozí vlny, a to i přes klesající počty v posledních týdnech. Vláda chce posílit očkování, která opouštějí Evropskou unii, a zároveň omezit omezení než v minulosti.

Kabinet bude také hledat způsoby, jak zmírnit břemeno inflace při 13letém maximu a rostoucích nákladech na energii, které se zhoršily v říjnu, kdy hlavní dodavatel elektřiny a plynu zastavil provoz uprostřed celoevropského cenového skoku.

první test

Aliance může čelit vnitřním neshodám.

Plán na snížení výdajů v rozpočtu na rok 2022 o 80 miliard korun (3,58 miliardy dolarů) představuje první velkou zkoušku: Obě strany se musí dohodnout na úsporách a orientovat se v rozpočtu tam, kde položky mandatorních výdajů v posledních letech vyskočily kvůli rychlému růstu důchodů a veřejnost. mzdy.

Fiala se tento týden vyhnul potenciálnímu střetu tím, že se dohodl na jmenování vlády s prezidentem Milošem Zemanem, který se postavil proti nominaci šéfa Pirátů Jana Lebavského na post ministra zahraničí.

READ  Primátor hlavního města Prahy: Tibet „přecenil“ moc Číny poškodit Českou republiku kvůli podpoře Tchaj-wanu

Zeman, který měl vliv na bývalé státní pokladny, má výhrady k postojům Lipavského k Izraeli, dlouholetému českému spojenci, i k jeho chladnějšímu postoji ke středoevropské alianci ve Visegrádu. Mezi členy se počítá Maďarsko, Polsko – které se střetlo s Bruselem – a Slovensko.

V aliančním programu bylo uvedeno, že země bude nadále rozvíjet strategické partnerství s Izraelem a pokračovat bude spolupráce ve Visegrádu, který se sjednotil v tvrdém postoji proti nelegální imigraci v Evropské unii.

Aliance také zdůraznila spolupráci se světovými „demokraciemi“, jako je asijský Tchaj-wan nebo Japonsko, a chce přezkoumat vztahy s Ruskem a Čínou, dvěma zeměmi, o které Zeman v minulosti usiloval.

Česká republika má převzít rotující předsednictví Evropské unie ve druhé polovině roku 2022.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.