Vědci vytvořili vakcínu, která má schopnost chránit před budoucími koronaviry | Vakcíny a imunizace

Vědci vytvořili vakcínu, která má schopnost chránit před budoucími koronaviry |  Vakcíny a imunizace

Vědci vytvořili vakcínu, která má potenciál chránit před širokou škálou koronavirů, včetně typů, které dosud nebyly identifikovány.

Experimentální dávka, která byla testována na myších, představuje změnu strategie směrem k „proaktivní vakcinologii“, kdy jsou vakcíny navrženy a připraveny k výrobě dříve, než se objeví potenciálně pandemický virus.

Vakcína je vyrobena navázáním neškodných proteinů z různých koronavirů na malé nanočástice, které jsou poté injikovány, aby nastartovaly obranyschopnost těla pro boj s viry, pokud by napadly.

Vzhledem k tomu, že vakcína trénuje imunitní systém tak, aby cílil na proteiny společné mnoha různým typům koronavirů, ochrana, kterou poskytuje, je velmi široká, takže je účinná proti známým i neznámým virům ze stejné rodiny.

„Ukázali jsme, že relativně jednoduchá vakcína může stále poskytovat diferencovanou odpověď napříč řadou různých virů,“ řekl Rory Hills, postgraduální výzkumník na University of Cambridge a první autor zprávy. „Posunuje nás to o krok vpřed k našemu cíli vyrábět vakcíny před vypuknutím pandemie.“

Testy na myších ukázaly, že vakcína vyvolala širokou imunitní odpověď na koronaviry, včetně SARS-CoV-1, patogenu, který způsobil vypuknutí SARS v roce 2003, ačkoli proteiny z tohoto viru nebyly přidány do nanočástic vakcíny. Podrobnosti o práci, spolupráci mezi univerzitami v Cambridge a Oxfordu a California Institute of Technology, byly zveřejněny v Přírodní nanotechnologie.

Hills uvedl, že univerzální vakcína proti koronaviru by mohla být vyrobena ve stávajících zařízeních pro mikrobiální fermentaci a dodal, že výzkumníci spolupracují s průmyslovými partnery na způsobech, jak tento proces rozšířit. Nanočástice a virové proteiny mohou být vyrobeny v různých časech a na různých místech a smíchány dohromady za vzniku vakcíny.

Lékařské regulační orgány nemají speciální postupy pro proaktivní vakcíny a výzkumníci tvrdí, že tyto postupy musí být dohodnuty s příslušnými orgány. Pokud se vakcína ukáže jako bezpečná a účinná u lidí, jednou z možností by bylo její použití jako booster covid s přidanou výhodou ochrany proti dalším koronavirům.

READ  Obnova vzácného meteoritu je pro vědce „splněným snem“

Je pravděpodobnější, že země budou udržovat zásoby vakcíny a další zásoby určené k cílení na jednotlivé patogeny, jakmile budou vyrobeny a schváleny. „Pokud dojde ke křížení koronaviru nebo jiných patogenů, můžete mít připravenou již existující zásobu vakcín a jasný plán, jak v případě potřeby rychle zvýšit produkci,“ řekl Hills.

Profesor Mark Howarth, jeden z hlavních autorů studie, řekl: „Vědci odvedli během nedávné pandemie rychle a rychle vysoce účinnou vakcínu proti Covidu fantastickou práci, ale svět je stále v masivní krizi s obrovským počtem úmrtí. Musíme zjistit, jak můžeme v budoucnu dělat co ještě lépe, a jednou z jeho silných složek je začít s výrobou vakcín s předstihem.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *