Studie zjistila, že obří mimozemská planeta má hustotu nadýchané cukrové vaty

Studie zjistila, že obří mimozemská planeta má hustotu nadýchané cukrové vaty

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Co je velkého na nadýchané struktuře, která vypadá jako cukrová vata? Ukáže se planeta.

Mezinárodní koalice astronomů nedávno objevila neobvyklou planetu nazvanou WASP-193b, která je asi o 50 % větší než Jupiter a je stále druhou nejlehčí planetou, jaká kdy byla objevena.

Ale WASP-193b, který leží mimo naši sluneční soustavu asi 1200 světelných let od Země, není jen vědecká zvláštnost. Exoplaneta by také mohla být klíčem k budoucímu výzkumu zkoumajícímu vznik atypických planet, uvádí studie popisující objev zveřejněná v úterý v časopise. Přírodní astronomie.

Tato planeta cukrové vaty není sama; Existují další podobné planety, které patří do kategorie, kterou vědci nazývají „vyboulené Jupitery“. Nejlehčí planetou, která kdy byla objevena, je vyboulenina Kepler 51d, která je zhruba velká jako Jupiter, ale je 100krát lehčí než plynný obr.

Khaled Al-Barqawi, hlavní autor studie, řekl, že vypouklé Jupitery zůstávají z velké části záhadou po dobu 15 let. Ale WASP-193b je díky své velikosti ideálním kandidátem pro další analýzu vesmírným dalekohledem Jamese Webba a dalšími observatořemi.

„Planeta je tak lehká, že je těžké uvažovat o podobném materiálu v pevném skupenství,“ řekl Al-Barqawi, postdoktorand v oboru Země, atmosféry a planetárních věd na MIT. tisková zpráva. „Důvod, proč se to blíží cukrové vatě, je ten, že obě jsou vyrobeny převážně z lehkých plynů spíše než z pevných látek.“

WASP-193b, o kterém se vědci domnívají, že se skládá převážně z vodíku a hélia, byl pro výzkumníky velkou záhadou, kterou museli dát dohromady. Protože hustota exoplanety je v poměru k její velikosti velmi nízká, výpočet její hmotnosti se stal výzvou.

READ  Zarovnání hvězd! 5 planet se v červnu připravuje na noční show

Obvykle vědci určují hmotnost pomocí techniky nazývané radiální rychlost, ve které výzkumníci analyzují, jak hvězda vznikla DoménaJde o graf, který udává intenzitu vyzařování světla na vlnových délkách a mění se, když se kolem něj planeta otáčí. Čím větší je planeta, tím více se spektrum hvězdy může posunout, ale to nefungovalo pro WASP-193b, která je velmi lehká a neměla žádný dopad na hvězdu, kterou tým mohl detekovat.

Al-Barqawi vysvětlil, že kvůli malé velikosti signálu shluku trvalo týmu čtyři roky, než shromáždil data a vypočítal hmotnost WASP-193b. Protože extrémně nízká čísla, která našli, byla tak vzácná, vědci pro jistotu provedli několik experimentů, aby analyzovali data.

„Zpočátku jsme získávali velmi nízké hustoty, což bylo zpočátku velmi těžké uvěřit,“ uvedl v tiskové zprávě spoluautor Francisco Pozuelos, vedoucí výzkumný pracovník španělského Andaluského astrofyzikálního institutu.

Nakonec tým zjistil, že hmotnost planety nepřesahuje 14 % hmotnosti Jupiteru, přestože je mnohem větší.

Ale větší velikost znamená větší „rozšířenou atmosféru,“ řekl spoluautor studie Julian de Wit, docent planetárních věd na MIT. To znamená, že WASP-193b poskytuje zvláště užitečné okno do formování těchto vypouklých planet.

„Čím větší je atmosféra planety, tím více světla jí může projít,“ řekl De Wit CNN. „Takže tato planeta je jednoznačně jedním z nejlepších cílů, které máme pro studium atmosférických vlivů.“ Poslouží jako Rosettská deska při pokusu o vyřešení záhady vypouklých Jupiterů.“

Není také jasné, jak vznikl WASP-193b, řekl Barqawi. „Klasické evoluční modely“ plynných obrů tento jev plně nevysvětlují.

„WASP-193b je exotičtější planeta než všechny dosud objevené planety,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *