Každá planeta ve sluneční soustavě je viditelná ve vzácném středečním „planet parade“.

Planety sluneční soustavy se ve středu večer seřadily na obloze v astronomickém jevu viditelném ze Země, známém jako „planet parade“.

Jev, který byl viditelný i v úterý večer, umožnil pozorovatelům oblohy dobrý pohled na Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn pouhým okem. Dalekohledem nebo dalekohledem lze vidět i Uran a Neptun.

Přehlídka planet není extrémně vzácná událost – má tendenci se konat nejméně každé dva roky. Ve skutečnosti se to stalo naposledy v osmi planetárním uspořádání červen.

Abyste tento jev viděli, doporučujeme se po západu slunce podívat na jih. Od východu na západ se planety objevovaly v tomto pořadí: Mars, Uran, Jupiter, Neptun, Saturn, Merkur, Venuše.

„Lidé by se měli podívat na jih asi 30 až 45 minut po západu slunce, aby zachytili Merkur a Venuši dříve, než budou příliš blízko obzoru, aby je spatřili,“ řekl Vahé Peromian, profesor astronomie a fyziky na USC. „Jupiter, Saturn a Mars budou viditelné, jakmile se setmí, od jihovýchodu k východu.“

Planety se mohou objevit společně ve stejné části oblohy, kde obíhají kolem Slunce, řekl Beromian CBS News.

Řekl: „Merkur dokončí jeden oběh za 88 dní a Venuše za 225 dní. Vnější planety se pohybují mnohem pomaleji: Jupiteru trvá oběh kolem Slunce 12 let, Saturnovi 29 let.“ „Dokud jsou tedy Jupiter a Saturn viditelné, což je případ, pokud nejsou na opačných stranách Slunce z našeho výhodného bodu, zbývající planety se nakonec seřadí.“

Pro Neptun a Uran je ještě větší výkon, když jsou také viditelné ve stejnou dobu, kdy jim cesta kolem Slunce trvá 165 a 84 let.

Obě planety „tráví hodně času na opačných stranách Slunce z našeho úhlu pohledu,“ řekl Beromian.

READ  Řízení mise NASA Sledujte kreativní cestu na Marsu

Ve středu v noci byly Uran a Neptun relativně blízko sebe, ale protože se Uran pohybuje kolem Slunce dvakrát rychleji než Neptun, planety se od sebe vzdalují.

V důsledku toho, dodal Beromian, „nebude možné vidět obě planety na noční obloze současně po několik desetiletí.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *