Tento parazitický červ dokáže změnit mravenčí chování a udělat z něj „zombie“.

Skalpel jaterní motolice má mazaný – někdo by mohl říci děsivý – způsob, jak zajistit své přežití. Proměňuje mravence v zombie.

Takto vědci studující tohoto drobného parazitického ploštěnce často popisují první fázi jeho složitého životního cyklu, fázi, kterou mravenci a pasoucí se zvířata, jako jsou krávy, jeleni, ovce a šneci, využívají k zajištění své další generace.

„Skalpelová jaterní motolice je vzorem parazitické manipulace chování hostitele,“ uvedl Brian Lund Fredensborg, parazitolog a docent na katedře rostlinných a environmentálních věd na Kodaňské univerzitě, který spolu s bývalým postgraduálním studentem Simonem Nordstrandem- Gaske, nedávno řekl, uvedla tato studie. Příspěvek a Stay O úloze faktorů prostředí při normalizaci chování mravenců podobného zombie.

Motolice lancetová a další paraziti jsou organismy, které žijí na hostitelských organismech nebo v nich a jejich obživa závisí na jejich hostitelích.

Přestože se studie publikovaná v časopise Behavioral Ecology nevztahuje přímo na lidi, paraziti obecně představují celosvětově obrovskou nemoc a rostoucí poznatky o chování parazitů by mohly zvýšit znalosti vědců o jejich úrovni evoluce, zejména pokud jde o interakci. Se svými hostiteli. .

„Vědět více o nich by mohlo zlepšit naše chápání toho, jak fungují ostatní paraziti, kteří manipulují chování, možná včetně těch, kteří infikují lidi,“ řekl Fredensborg. Skalpel jaterní motolice Zřídka infikuje člověkaDodal, že to neovlivňuje lidský mozek.

Příběh motolice jaterní se odvíjí takto: Mravenec sežere několik motolic a jediná sebeobětující se motolice – červ při tom zemře – migruje do mravenčího mozku, Zranění a V podstatě ji unést. Další stovky napadají hmyzí žaludek, kde se dočasně schovávají v kapsli, kterou vytvářejí, aby se chránili před žaludeční kyselinou mravenců.

READ  Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil „film“ srážky kosmické lodi s asteroidem

Vrták v mozku míří do podjícnového ganglionu mravence, který je součástí jeho centrálního nervového systému, a přiměje infikovaný hmyz, aby v chladném úsvitu nebo soumraku vyšplhal na vrchol stébla trávy, sevřel čelisti kolem čepele a zůstal. dát. tam. (Výzkumníci označují jednání mravenců za „radikální, vratnou změnu chování.“) Když se dobytek, ovce nebo jeleni přijdou na pastvu, sežerou mravence spolu s trávou a červi se usadí v játrech většího zvířete. .

Jsou tam červi Snáší vejce, ona Později je vylučován v hostiteli Zvířecí výkaly. Šneci jedí výkaly, což je konečný cíl štěstí. Larvy motolic se množí uvnitř hlemýžďů a množí se po tisících. Nakonec ho slimáci vylučují v klubku hlenu, který mravence přitahuje. Hmyz se živí bahnem naplněným skořápkami a cyklus začíná znovu.

„Změna chování vašeho hostitele je pro parazita chytrý způsob, jak zvýšit šanci na dosažení dalšího hostitele v životním cyklu,“ říká Fredensborg. „Obzvláště běžné je, když parazit potřebuje, aby jednoho hostitele sežral další hostitel. Paraziti v přírodě ovlivňují, kdo co a kolik jí, nenápadným způsobem, ale s důležitými důsledky pro fungování ekosystémů. Velkou otázkou je, jak jsou paraziti schopen ovládat chování hostitele.“ .

V čem je tato studie jiná?

Někteří vědci spekulují, že proces zahrnuje manipulaci s určitými chemickými látkami v mozku.

Fredensborg uvádí jeden lidský příklad: ToxoplasmaJe to parazit vyskytující se v nedostatečně tepelně upraveném mase a kočičích výkalech. výzkum Znamená to, že může ovlivnit funkci dopaminu a zvýšit funkci dopaminu Rozvoj schizofrenie. Dopamin, který je produkován v mozku, je důležitý pro mnoho tělesných funkcí – například pohyb – a je zapojen do mnoha duševních a neurologických onemocnění. Fredensborg však zdůrazňuje, že modus operandi těchto parazitů je zcela odlišný.

„Samotné změny chování nejsou mezi hostiteli podobné Toxoplasma „Mravenci infikovaní skalpelovými jaterními motolicemi mohou být tímto způsobem,“ říká Fredensborg. „Oba sídlí v mozku a jsou na vhodném místě, aby se vypořádali s určitým souborem chování.“ toxoplazma, Víme, že jde o dopamin. U motolice skalpelové ještě nevíme, jaké nervové faktory se účastní, ale dopamin je jedním z hlavních podezřelých, protože stimuluje chování při hledání nového a kousání.

READ  Dinky byl nejmenší svého druhu, když se před 200 miliony let potuloval po Walesu

Vědci objevili možná první „upíří“ virus.

Fredensborg a Gaske uvažovali, zda by mohli manipulovat s chováním infikovaných mravenců, a tak pročesali lesy Bedstrup poblíž Roskilde v Dánsku a označili mravence ke studiu, což nebyl snadný úkol.

„Simon se stal skutečným odborníkem na vyhledávání a označování infikovaných mravenců v lese, ale rozhodně to zpočátku byla výzva dát kapku lepidla a štítek na zadní stranu mravence, aniž byste si štítek nebo mravence připevnili na prst. “ říká Fredensborg.

Vědci zjistili, že na teplotě vzduchu záleží. Za úsvitu a soumraku, když je chladno a když se většina zvířat ráda pase, mravenci s větší pravděpodobností zůstanou přichyceni k vrcholu čepele a budou sežráni. Když se oteplilo, pustili se a plazili se zpátky dolů. „Vtipkovali jsme o nalezení zombie klíče pro mravence,“ říká Fredensborg.

Motolice lancetová není jediným červem, který vyvolává chování atraktivní pro dravce, říká Fredensborg. Papilární mikrofalus Migruje do mozku amfipodů – malých vodních korýšů – což je způsobí, že vyhledávají světlo a pohybují se na hladině vody, kde nepravidelně plavou, ulpívají na rostlinách – a pak je sežerou kachny.

Euhaploryx california Usazuje se v mozku halančíků a způsobuje nevyzpytatelné chování, které přitahuje volavky. Fasciola hepatica Je běžný u hospodářských zvířat, včetně Spojených států, ale zřídka se vyskytuje u lidí, ačkoli lidé jej mohou chytit z kontaminované řeřichy nebo pitné vody, říká Fredensborg.

„Tento výzkum ukazuje, že přirozený výběr vyladil zachycení hostitele tak, aby synchronizoval vzorce aktivity dalšího hostitele v životním cyklu parazita,“ říká Robert Pullen, evoluční ekolog a profesor zoologie na University of Otago. Nový Zéland, který se studie neúčastnil. „Nízká teplota je spouštěcím mechanismem pro to, aby parazit převzal kontrolu a způsobil, že mravenec vyšplhal na stéblo trávy v době, kdy se pasoucí se zvíře s největší pravděpodobností krmí, zatímco teplé teploty způsobí, že parazit uvolní kontrolu nad mravencem obnovit normální chování a vyhnout se přehřátí.“

READ  Centrum pro kontrolu nemocí v Maine hlásilo 197 nových případů COVID-19, jedno nové úmrtí

Bolin, který před lety dohlížel na Fredensborgův doktorský výzkum, popsal jednání červa jako „podmíněnou manipulaci“ řízenou vnějšími teplotami. „Nedokážu si představit jiný podobný příklad, i když to může být tím, že jsme se nedívali dostatečně tvrdě,“ říká Bolin. „Kdo řekl, že parazité jsou prostá, zdegenerovaná stvoření? Jsou úžasní.“

Výsledky naznačují, že prostředí lze upravit tak, aby mravence vrátilo do normálu.

„Vyvolání radikální, reverzibilní změny v chování – přepnutím spínače – je možná jedinečné pro skalpelový jaterní vrták,“ říká Fredensborg. „Doufáme však, že nám tato schopnost pomůže určit, jak parazité mění chování hostitele, a to srovnáním neurochemie „zapnuto“ s „vypnuto“ a navodit souvislost mezi infekcí hostitele, změnami jeho mozku a následným chováním.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *