Od sci-fi k vědeckým faktům

Od sci-fi k vědeckým faktům

Zahrada


Ve filmu MarťanPostava Marka Watneyho, astronauta, který po nešťastné nehodě uvízl na Marsu svými kolegy z posádky, se probouzí, aby sám čelil problémům přežití. Pěstuje brambory v marťanské hlíně smíchané s půdou přivezenou ze Země a pohnojenou svým odpadem. Díky odhodlání a inteligenci se mu podařilo přežít, dokud se NASA nevrátila, aby ho zachránila.

Muž klečí na poli, zatímco se rostliny neustále pohybují (© Cinematic/Alamy Stock Photo)

Ve filmu MarťanMark Watney, postava Matta Damona, pěstuje brambory ve směsi marťanských nečistot a lidského odpadu.

(© Cinematic/Alamy Stock Photo)

Je to možné v reálném životě? „Tak nějak,“ říká Gioia Massa, vědec z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě.

Massa říká, že film nepřesně zobrazuje Mars, když ukazuje úrovně světla dostatečně silné na to, aby rostliny mohly růst, a když ignoruje skutečnost, že život rostlin by byl poškozen povrchovými znečišťujícími látkami.

Ale díky úsilí Massy a jejích kolegů astronautů NASA na Mezinárodní vesmírné stanici My jsme Vypěstujte si nějaké ovoce a zeleninu.

Žena a tři muži se usmívají, když se před nimi ve vzduchu vznáší šest chilli papriček (NASA)

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici sklízejí na vesmírné stanici první chilli papričky.

(NASA)

Massa říká, že NASA doufá, že vypěstuje „cokoli, co si můžete vybrat a sníst čerstvé“, zejména „na doplnění potravy“. [astronauts’] Kompletní strava s čerstvou zeleninou.

Astronauti z mnoha zemí spolupracují na péči o zahradu vesmírné stanice. Zalévají zeleninu, sledují listy kvůli plísním a dokumentují růst rostlin pro vědce na zemi. „Japonští astronauti, francouzští astronauti, kanadští astronauti a emirátští astronauti tam dělají některé z našich aktivit,“ říká Massa. Všechny přispívají k růstu dat.

Program vedený NASA pěstoval na vesmírné stanici kromě ředkviček, feferonek a rajčat i listovou zeleninu. (Rajčata nebyla tak úspěšná a astronauti se o nich „hodně učí,“ říká Massa.) A dokonce i květiny – cínie – rostly ve vesmíru.

READ  Webbův teleskop ostře zaostřuje rané galaxie a Jupiter

Mezitím na Zemi vědci provádějí testy, aby se naučili pěstovat nové rostliny, jako jsou luštěniny, bylinky, jahody, okurky a vodní melouny, v mikrogravitaci. (Nedávno se NASA spojila s USDA, aby naplánovali, jak pěstovat mikroskopické rostliny bazalky a brokolice ve vesmíru.)

Muž se dívá na tablet, zatímco sedí vedle police s rostlinami (NASA)

Astronaut NASA Mark Vande Hee se připravuje na rutinní odstraňování zbytků chilli papriček v pokročilém rostlinném biotopu na Mezinárodní vesmírné stanici.

(NASA)

Před několika lety měl astronaut NASA Scott Kelly za úkol pozorovat cínie rostoucí na vesmírné stanici. Jednoho rána zavolal na Zemi, aby oznámil, že na listech roste plíseň, a po krátké úvaze napadené listy odřízl a uložil do lednice, dokud je nebude možné vrátit na Zemi ke studiu. Kelly vyčistil zbývající rostliny a zapnul ventilátory, aby zvýšil proudění vzduchu, a cínie pokračovaly v růstu bez dalších problémů. Ve skutečnosti Kelly natrhala květiny právě včas na Valentýna a udělala z nich kytici na ozdobu nádraží.

Kelly použil svou intuici a spoléhal se na své vlastní zahradnické zkušenosti, spíše než na příliš vědecký přístup nebo přístup založený na datech. „Víte, myslím, že kdybychom šli na Mars a pěstovali věci, byli bychom zodpovědní za určování, kdy věci potřebují vodu.“ Řekl to pozemnímu týmu.

Jako na svém dvorku se na to dívám a říkám: „Ach, možná bych měl dnes zalévat trávník.“ Myslím, že takhle by se to mělo řešit.

– Scott Kelly, astronaut NASA

Pěstování plodin ve vesmíru prospívá zemědělcům na Zemi. Například vertikální farmy – typicky vnitřní stěny rostlin využívající hydroponické techniky a LED – by mohly těžit z výzkumu prováděného na vesmírné stanici, kde se tento koncept používá v potravinářském programu.

NASA ve skutečnosti postavila první vertikální farmu ve Spojených státech a některá specifická LED světla pro pěstování rostlin byla dílem odborníků z NASA.

To, co se astronauti naučí o udržitelnosti a udržování zdraví na vesmírné stanici, by nám mohlo pomoci zlepšit život na Zemi, říká Massa.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *