Mléčná dráha: elektrický pohled

Hluk a chaos vládnou v srdci Mléčné dráhy, naší domovské galaxii, nebo to tak v ní alespoň vypadá Nedávno pořízená úžasná fotka od astronomů v Jižní Africe.

Snímek, pořízený radioteleskopem MeerKAT, na poli 64 antén rozmístěných přes pět mil pouště na severu jižní Afriky, odhaluje bouři aktivity v centrální oblasti Mléčné dráhy, s radiovými emisními vlákny zamotanými a zamotanými napříč prostor mezi energetickými bublinami. ve středu Sagittarius A*, dobře prostudovaná supermasivní černá díraVydává hlasitý zvuk.

Jsme zvyklí vidět galaxie z dálky jako zářící měkká vejce světla nebo majestátní víry zdobené drahokamy. Málokdy zahlédneme to běsnění pod mraky – všechno to šílenství, kterého může dosáhnout asi sto milionů hvězd.

Snímek byl zachycen a analyzován týmem astronomů vedeným Ianem Heywoodem z Oxfordské univerzity a Radio Astronomy Observatory v Jižní Africe. Své výsledky zveřejnili minulý týden v časopise Astrophysical Journal.

Surikata je předchůdcem Square Kilometer Array, impozantního pole antén, které se plánuje postavit v Jižní Africe a Austrálii v příštím desetiletí. Po dokončení to bude v dohledné době nejvýkonnější radioteleskop na Zemi.

Pro dalekohledy ve viditelném světle jsou velké části oblohy Mléčné dráhy zčernalé mezi oblaky kosmického prachu. Ale rádiové vlny procházejí přímo skrz něj, což umožňuje MeerKAT dostat se zblízka a osobně.

„Nejlepší dalekohledy rozšiřují naše obzory nečekaným způsobem,“ uvedl v tiskové zprávě Fernando Camilo, hlavní vědec z Radio Astronomy Observatory v Jižní Africe a jeden ze spoluautorů nového výzkumu.

Disk Mléčné dráhy, kde se nachází většina hvězd a exoplanet, se na snímku jeví jako zubatá vodorovná čára. Hustý energetický bod uprostřed čáry označuje místo, kde se skrývá černá díra čtyřimilionkrát větší než naše Slunce. Okolní oblast je plná tajemných zářících vláken o délce až 100 světelných let.

Astronomové se domnívali, že tato vlákna, která byla poprvé rozpoznána před 35 lety, se skládají z magnetizovaných trubic plynu a vysokoenergetických částic. Vědci ale stále nechápou, jak vznikl. Autoři studie tvrdí, že nový článek shromáždil dostatek nových příkladů takových prvků, aby bylo možné poprvé studovat jejich vlastnosti a typy jako skupina.

Svisle vycházející nad a pod galaktickým diskem jsou identické dvojice obřích rádiových bublin, pravděpodobně pozůstatky série výbuchů supernov před několika miliony let. V pozadí se rádiový snímek třpytí jasnými tečkami supermasivních černých děr ve vzdálených galaxiích.

„Strávil jsem spoustu času prohlížením tohoto obrázku, když jsem na něm pracoval, a nikdy mě to neomrzelo,“ řekl Dr. Heywood.

Dr. Camilo souhlasil, že útroby galaxie jsou jako elektrická bouře. „Elektrická aktivita je samozřejmě zásadní pro srdce našich živých zvířat,“ dodal. „Předpokládám, že byste mohli říci, že bez elektrické aktivity by galaktické centrum/jádro, kdyby nebylo mrtvé, vypadalo velmi, velmi odlišně.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *