Evropská mediální koalice varuje před svobodou české televize

PRAHA 9. dubna (Reuters) – Evropská vysílací unie (EBU), koalice skupin veřejnoprávních médií, varovala před rostoucím politickým tlakem na českou televizi, nezávislou veřejnoprávní stanici, která v pátek směřuje k volebním urnám.

Zatímco svoboda médií přitahovala pozornost v sousedních středoevropských zemích, Maďarsku a Polsku, v současné době čelí Česká republika kontrole bitvy o jmenování členů rady dohlížejících na Českou televizi.

Kritici se obávají, že nominovaní noví členové jsou příliš politicky vyrovnáni. Stanice provádí vyšetřovací zprávy a často pokrývá nechvalně známé problémy s vládnoucími postavami.

Často je kritizován prezidentem Milošem Zemanem, politickým spojencem předsedy vlády Andrzejem Babisem, a krajně pravicovou SPD.

Rada nebude omezovat obsah, ale může odvolat ředitele české televize Petera Dvoka a jmenovat někoho, kdo je otevřený změnám vedení, což podle kritiků bude zahrnovat zpravodajství a jednu z nejdůvěryhodnějších zpravodajských skupin v zemi.

EBU uvedla, že „pečlivě sleduje vážná rizika pro rozmanitost médií“.

„Znepokojuje nás politizace řídícího orgánu České televize a sladění politické vůle,“ uvádí se v prohlášení.

„(Žádáme) český parlament, aby zajistil svobodu provozovatele vysílání tak, aby mohl být modelem pro veřejnoprávní vysílání v České republice a v Evropě obecně.“

Bobbies, milionář, který vlastní dva hlavní noviny a rozhlasová zařízení, čelí před říjnovými parlamentními volbami těžkou výzvou.

Jeho strana ANO se ve volbách objevila poprvé od roku 2014 na druhém místě, protože země byla tvrdě zasažena epidemií COVID-19 a frustrována dlouhodobými omezeními.

Po loňských změnách v radě je Dvo Dk již pod tlakem, přičemž členové rady zpochybňují vyváženost zprávy.

Mezinárodní tisková agentura ve své zprávě ze dne 1. dubna uvedla, že je znepokojena pokusy „skládat církev“, jejichž cílem je zničit nezávislost České televize. (Hlášení Jason Howet a Robert M ல்ல ller; sestavil Nick McPhee)

READ  Svrhnou čeští piráti českou vládu?

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *