Erupce sopky La Palma dnes: evakuace, možná tsunami a živé aktualizace

Jasanový mrak La Palma se šířil na východ

Trysky horké červené lávy vystřelily vysoko na obloze La Palmy ve čtvrtek ráno Okolí pokrýval toxický popel ze sopky Cumbre Vieja Úřady hledaly útočiště pro tisíce lidí, kteří byli nuceni uprchnout.

na pátý den Láva stékající po svazích sopky zaplavila domy, školy a banánové plantáže, i když pomaleji než v předchozích dnech.

„Každá neděle, která začala jako něco neobvyklého, krásná věc na sledování, se následující den změnila v tragédii,“ řekla Nancy Ferrero, která vlastní místní klenotnictví. „Mám tam mnoho přátel, rodiny přišly o všechno. Naše srdce jsou zlomená. „

Černé lávové stěny od neděle pomalu postupovaly na západ a spalovaly vše, co jim stálo v cestě.

s více než 200 domů bylo zničeno a tisíce se nemohly vrátit do svých domovůRegionální vláda na Kanárských ostrovech uvedla, že koupí dva bytové projekty se 73 nemovitostmi pro bezdomovce. Španělské banky společně oznámily, že nabídnou prázdné domy jako nouzové útočiště.

Property Gate Idealista odhaduje, že sopka byla dosud zničena Nemovitosti v hodnotě zhruba 87 milionů eur (102 milionů dolarů).

Vulkanologové uvedli, že plyny ze sopečné erupce nejsou zdraví škodlivé. Ale oblak hustého mraku se nyní rozprostírá asi 4,2 kilometru (2,6 míle) do vzduchu, což vyvolává obavy ohledně viditelnosti letů. Letiště je stále otevřené, ale úřady řekly pilotům, aby se drželi dál z místa výbuchu.

Očekává se, že převládající větry v příštích hodinách zatlačí mrak směrem na východ podle zbytku Kanárského souostroví, Pyrenejského poloostrova a Středozemního moře, uvádí služba Evropské unie pro sledování atmosféry Copernicus.

Foto: Reuters/Nacho Dossi

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *