Český soud schválil vydání Nikhila Gupty do USA

Český soud schválil vydání Nikhila Gupty do USA

Informační přepážka Indie-Západ

Washington DC – Český ústavní soud rozhodl, že Nikhil Gupta, Ind obviněný z přípravy vraždy sikhského separatisty v USA, může být vydán do USA. Rozhodnutí oznámené 22. května zamítlo Guptovu žádost, aby se vyhnul vydání, a uvedlo, že soudy nižších stupňů přiměřeně zvážily všechny aspekty, které mohly jeho vydání zabránit.

Američtí federální prokurátoři obvinili Guptu ze spolupráce s indickým vládním úředníkem na spiknutí s cílem zabít muže z New Yorku, který obhajoval suverénní sikhský stát v severní Indii. Cíl spiknutí, Gurpadwant Singh Bannu, byl indickou vládou prohlášen za teroristu. Gupta byl zatčen českými úřady 30. června 2023 po příjezdu do Prahy z Indie. Americké ministerstvo spravedlnosti v listopadu 2023 odhalilo obžalobu a jmenovalo Guptu jako součást plánu vraždy za účelem pronájmu.

Zpráva Ústavního soudu tvrdila, že neexistuje žádný důvod pro prohlášení předání za nepřijatelné a že předáním nebude porušeno žádné z Guptových ústavních práv či svobod. „Ústavní soud, že vydání je přípustné za jakýchkoli okolností, by vedlo k porušení základních práv a svobod zaručených ústavou,“ uvedl soud.

Rozsudkem končí soudní řízení Gupty v České republice. O vydání definitivně rozhodne ministr spravedlnosti Pavel Blaček. Mluvčí ministerstva spravedlnosti potvrdil, že Pleček před vydáním usnesení přezkoumá rozhodnutí soudu.

Česká republika v minulosti vyhověla žádostem USA o vydání a tento případ navazuje na tento precedens. Proces vydávání je příkladem mezinárodní spolupráce při řešení a stíhání nadnárodních zločinů.

READ  Tenistka Nescava byla vybrána, aby reprezentovala Českou republiku na Světových univerzitních hrách.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *