České smluvní informace již zveřejněné: Hsu

České smluvní informace již zveřejněné: Hsu
  • S Liu Wan-Linem a Jonathanem Chinem / štábním korespondentem, štábním spisovatelem a CNA

Zákonodárce Čínské nacionalistické strany (KMT) Hsu Chiao-hsin (徐巧芯) včera řekl, že nezveřejní žádné informace o dohodě Tchaj-wanu s Českou republikou, den poté, co ho ministerstvo zahraničních věcí (MOFA) obvinilo z úniku utajovaných dokumentů.

O spolupráci Tchaj-wanu a České republiky na projektu zdravotní péče v hodnotě 10 milionů USD, o kterém se od minulého týdne několikrát zmínil, již pražské ministerstvo zahraničí informovalo ve zpravodaji v březnu, řekl Hsu na tiskové konferenci v Taipei.

MOFA podalo na zákonodárce trestní oznámení kvůli porušení národního a správního tajemství.

Foto: Wang Yi-chung, Taipei Times

Tchajwanské zákony neumožňují vládě odtajnit informace, ke kterým už má veřejnost přístup, řekl.

Česká republika nekontroluje informace o projektu a prozradila o něm více, než uvedl, řekl Hsu.

Zpravodaj popisoval dohodu mezi Tchaj-pej a Prahou, zatímco jeho expozice byla omezena na problémy transparentnosti týkající se tchajwanského zdravotnického materiálu, řekl Hsu.

Úplné zveřejnění bilaterálního memoranda o porozumění České republiky je demokratičtější, řekl Hsu.

Ministr zahraničí Joseph Wu (吳釗燮) jednal nesprávně, když se obvinil, aniž by plně znal fakta.

Zástupce mluvčího zákonodárného sboru KMT Johnny Xiang (江啟臣) řekl moderátorovi rozhlasové stanice, že utajovaná státní tajemství „je nejlepší prodiskutovat na tajném slyšení“ a nepodléhají veřejné kontrole.

Soudní systém vyřeší kontroverze kolem odhalení Hsu médiím ohledně programu pomoci na pomoc Ukrajině přes Českou republiku, ale MOFA možná nejprve pochopilo jeho obavy, řekl.

Zákonodárná a výkonná moc mají své vlastní výsady a musí se navzájem respektovat, řekl s tím, že rozsah dohody s cizí vládou by neměl být tajný.

KMT nechce, aby domácí spor ovlivnil vztah Tchaj-wanu s Českou republikou, ale trvá na tom, aby vláda byla odpovědná za použití peněz daňových poplatníků, řekl.

READ  Tým Semta Pentathlon oceňuje zázemí sportovního areálu Hamdan - novinky

Komentáře budou přezkoumány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživatel zablokován. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *