PPF a MONETA se dohodly na dohodě o objemu 1,2 miliardy USD, která by byla výzvou pro velké české banky

PRAHA (Reuters) – Česká finanční skupina PPF a MONETA Money Bank se dohodly na sloučení úvěrových aktiv v České republice, čímž vytvořily konkurenci pro tři největší banky v zemi v hodnotě 64,2 miliardy korun (3,01 miliardy dolarů), uvedla Monetta dále Čtvrtek.

Podle podepsané dohody koupí MONETA svého menšího konkurenta Air Bank a další aktiva od PPF, skupiny postavené nejbohatším Čechem Petrem Kilnerem, který zahynul v březnu při havárii vrtulníku.

PPF, největší akcionář MONETA s podílem těsně pod 30%, zvýší svůj podíl na 55,4%, pokud další zúčastněné strany podpoří převzetí na svém červnovém veřejném zasedání.

MONETA rovněž koupí české a slovenské jednotky PPF od společností Global Consumer Lending Home Credit a Peer-to-Peer Lender Benxy, přičemž za všechna aktiva zaplatí 25,90 miliardy korun (1,21 miliardy dolarů).

Zákaznická základna MONETA poroste v kombinované skupině o více než 70% a dosáhne 2,4 milionu, což je téměř čtvrtina české populace a více než třetí největší bankovní skupina v zemi je v současnosti Komerční banka.

Většina kupní ceny PPF měla pocházet z 23,31 miliardy korun z výnosu emise 291,4 milionů nových akcií za 80 korun za akcii a získaných PPF.

Dohoda zvýší akciovou základnu MONETA na 802,4 milionu akcií, což povede ke snížení o 36,3% pro stávající akcionáře.

Tržní hodnota společnosti Monetta byla 38,4 miliard korun za úterní závěrečnou cenu 75,10 korun.

PPF podniká druhý pokus o převzetí MONETA, první, který selhal poté, co akcionáři MONETA požadovali v roce 2019 nižší ocenění aktiv PPF.

Současná dohoda také čelila odporu některých akcionářů, včetně investiční skupiny Petrus Advisers, která zvýšila svůj podíl na více než 5% a nabídku označila za „obtěžování“.

Generální ředitel MONETA Thomas Spurney tuto dohodu podpořil.

READ  Vystoupení z Afghánistánu může být pro Evropu větším problémem než USA

MONETA uvedla, že PPF bude povinna zahájit povinnou nabídku ve výši 80 korun za akcii, ačkoli PPF uvedla, že má v úmyslu ponechat MONETA na seznamu.

MONETA, která se silně zaměřuje na sektor maloobchodu a malého podnikání, je šestou největší bankou na českém trhu, kde dominují zahraniční vlastníci, jako je belgická KBC, rakouská Erste Group Bank a francouzská Societe Generale.

($ 1 = 21,3330 Kč)

(Společné reportáže Jan Lopatka a Jason Hovet v Praze, editace Matthew Lewis

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *