22 dvojčat vyzkoušelo vegetariánskou a masovou dietu. Zde je jejich zdraví

22 dvojčat vyzkoušelo vegetariánskou a masovou dietu.  Zde je jejich zdraví

On kouká: Uvnitř nejžhavějších trendů rostlinné stravy

V dlouhotrvající debatě o tom, zda bezmasá dieta nebo dieta plná masa podporuje lepší zdraví, nová studie klade váhu na výhody bezmasé diety.

Vědci ze Stanfordské univerzity zkoumali zdraví 22 sad dospělých jednovaječných dvojčat, aby zjistili, jak dobře se jim dařilo, když jedno z dvojčat jedla vegetariánskou stravu nebo stravu bez živočišných produktů a druhé dvojče po více než 20 let jedlo stravu plnou zvířat a rostlin. . dva měsíce.

Studie byla zveřejněna 30. listopadu Gamma Network Journal je otevřenKonkrétně se zabýval kardiovaskulárním zdravím dvojčat, včetně hladiny cholesterolu, hladiny cukru, hladiny inzulínu a tělesné hmotnosti.

Po osmi týdnech diety sourozenci dvojčata, kteří jedli rostlinnou stravu, podle výsledků studie více zhubli, snížili svůj LDL cholesterol neboli „špatný“ cholesterol a zaznamenali nižší hladinu inzulínu.

„Výsledky této studie naznačují, že zdravá rostlinná strava poskytuje významnou kardiometabolickou ochrannou výhodu oproti zdravé všežravé stravě,“ napsali autoři studie.

Stock Photos/Getty Images

Dva lidé spolu sedí u stolu a obědvají doma.

Výsledky studie vycházejí z předchozího výzkumu, který ukázal, že vegetariánská strava je lepší než nevegetariánská, pokud jde o kardiovaskulární zdraví.

Studie zveřejněná v loňském roce zjistila, že konzumace rostlinné stravy vám může prodloužit život. Za tu studii, Výzkumníci v Norsku Použila počítačové modely, aby porovnala typickou západní stravu – která se do značné míry opírá o živočišné bílkoviny, mléčné výrobky a cukr – s ideálnější vegetariánskou stravou, která je bohatá na ovoce, zeleninu, fazole a obiloviny a málo na živočišné bílkoviny.

Více: Proč veganský influencer po 4 letech přešel na živočišné produkty

Podle počítačových modelů by si 20letý člověk, který dodržuje vegetariánskou stravu, mohl přidat 10 let života. Podle studie by si 80letý člověk, který začal s vegetariánskou stravou, mohl prodloužit délku života o tři roky. Publikováno v únoru 2022 v PLOS Medicine.

READ  Rychlý, záhadný rádiový výbuch, který urazil 8 miliard let, než dosáhl Země

To, co dělá Stanfordskou studii odlišnou, je její použití dvojčat, která mají stejnou genetickou výbavu a přispívající faktory životního prostředí, tvrdí autoři studie.

„Vzhledem k tomu, že jednovaječná dvojčata mají téměř identickou DNA a mnoho společných zkušeností (např. výchovu, geografickou oblast, ve které vyrostla, a podobné vystavení jiným proměnným), lze pozorované rozdíly ve zdravotních výsledcích po přijetí odlišných stravovacích návyků z velké části připsat samotná strava,“ napsali autoři.

Veganská strava je způsob stravování, který se skládá převážně nebo zcela z potravin pocházejících z rostlin, včetně zeleniny, obilovin, ořechů, semen, luštěnin a ovoce.

VÍCE: Jíst více rostlinné stravy vám může prodloužit život, zjistila studie

Vegetariánská strava se obvykle skládá z konzumace malého množství nebo žádné živočišné stravy a liší se od vegetariánské stravy, která vylučuje veškeré živočišné potraviny a produkty, a vegetariánské stravy, která vylučuje veškeré maso, ryby a drůbež.

Vegetariánská strava se často zaměřuje na plnohodnotné potraviny.

Kanithra Sekaran, MD, je rezidentem interního lékařství a členem ABC News Medical Unit.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *