Vzorek zbývajícího asteroidu Bennu byl detekován OSIRIS-REx a zobrazen v detailech v ultra rozlišení

Vzorek zbývajícího asteroidu Bennu byl detekován OSIRIS-REx a zobrazen v detailech v ultra rozlišení

Po odstranění posledních dvou stabilizátorů z krabice a asi 4 měsíce poté, co byl svržen v poušti v Utahu OSIRIS-REx, zpracovatelský tým NASA konečně odhalil zbývající vzorek z asteroidu Bennu.

Poslední dva upevňovací prvky byly odstraněny 10. ledna, což týmu umožnilo dokončit poslední kroky otevření hlavy mechanismu pro získávání vzorků dotykem a pohybu (TAGSAM) a konečně poskytnout přístup ke zbývajícímu vzorku. Před odstraněním víka tým již nasbíral 70,3 gramů (2,48 unce) materiálu asteroidu.

Kreativní vedoucí Erika Blumenfeld a vedoucí projektu Joe Aebersold z týmu Advanced Astromaterials Imaging and Visualization zachytili výše uvedený snímek, který poskytuje vysoce detailní pohled shora dolů na vzorek pomocí ruční mikrofotografie s vysokým rozlišením a poloautomatického postupu seskupování zaostření.

Dalším krokem pro regulační tým bude odstranění kovového límce obklopujícího tácek a poté příprava odkládací schránky, která bude použita k přenosu vzorku z hlavy TAGSAM do táců na vzorky. Podnosy budou poté vyfotografovány a zváženy, poté budou zabaleny a uloženy v Johnsonově vesmírném středisku NASA.

Do tohoto bodu vedla dlouhá cesta. OSIRIS-REx úspěšně upustil kapsli obsahující vzorek Bennu v září 2023, ale pokus o přístup k balíčku uvnitř se ukázal být obtížnější, než se očekávalo. Dva z upevňovacích prvků nebylo možné odstranit, takže tým musel vymyslet nový herní plán. Nakonec se 10. ledna tohoto roku podařilo problém vyřešit.

„Naši inženýři a vědci měsíce neúnavně pracovali v zákulisí, aby nejen zpracovali více než 70 gramů materiálu, ke kterému jsme dříve měli přístup, ale také navrhli, vyvinuli a otestovali nové nástroje, které nám umožnily překonat tuto překážku,“ řekla Eileen Stansbury, vedoucí ARES Research. and Astromaterials Exploration) v Johnsonově vesmírném středisku NASA. prohlášení.

„Inovace a odhodlání tohoto týmu byly úžasné. Všichni jsme nadšení, že vidíme zbývající poklad, který OSIRIS-REx skrývá.“

READ  Satelit NOAA zachycuje mozaiku Země a zobrazuje úžasný panoramatický výhled

Přestože část vzorku je již dostupná pro širokou veřejnost k nahlédnutí, bude nějakou dobu trvat, než budeme znát úplné podrobnosti o tom, co bude vzorek říkat o asteroidu Bennu. Nadcházející týdny dají týmu šanci vyhodnotit výslednou hmotnost vzorku, která již překročila jejich cíl 60 gramů (2,12 unce). Očekává se, že katalog všech vzorků Bennu bude vydán koncem tohoto roku.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *