Slovenské zdravotnictví na pokraji kolapsu – EURACTIV.com

Slovenské zdravotnictví na pokraji kolapsu – EURACTIV.com

Tři tisíce Lékaři – téměř všichni ze současného nemocničního personálu – hrozí, že na konci léta skončí, protože zaměstnanci nemocnic požadují reformy zdravotnictví a vyšší platy.

Vážně podfinancované nemocnice již nyní trpí nedostatkem zdravotnického personálu a zastaralou infrastrukturou, která potřebuje opravy a modernizaci. V průměru si sestry ve slovenských nemocnicích účtují v sousedním Česku méně než 400 eur. Slovensko má oproti českým nemocnicím investiční dluh 3 miliardy eur.

Na Slovensku si lékaři vydělají v průměru necelých 2 800 eur, o 1 000 eur ročně méně než v Maďarsku a mnohem méně než v ostatních sousedních zemích. podle Evropská komiseTéměř dvě třetiny lékařů, kteří odešli ze Slovenska, zamířily do Česka.

V posledních dvou letech byli zdravotníci vyčerpaní několika vlnami COVID-19, které ještě zhoršila nízká proočkovanost a neúčinná vládní politika. Mnoho lékařů a sester odešlo pracovat do zahraničí nebo změnilo zaměstnání.

podle Zástupce odborůSlovenské nemocnice potřebují 5000 lékařů, ale mají jen 3700. Chybí jí také 2200 sester (asi pětina potřebného počtu). Nemocnice na Slovensku musí odkládat vážné operace a některé se potýkají s problémy se zajištěním i základních zdravotních služeb. Schopnosti mohou být brzy více stresující Kvůli vysoké míře infekce koronavirem.

Minulý týden se 3000 lékařů a jejich zástupců setkalo s premiérem a ministrem financí a bylo jim přislíbeno řešení. Jednání však byla odložena na srpen.

Najít řešení nebude jednoduché. Jako kompenzaci rostoucích životních nákladů vláda nedávno oznámila sérii jednorázových plateb učitelům a některým pracovníkům veřejného sektoru a také zvýšenou podporu pro vybrané kategorie rodin s dětmi. Těžko by se hledalo dalších 300–800 milionů eur ročně na zvýšení mezd ve zdravotnictví.

Situaci nepomohly ani napjaté osobní vztahy mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem financí. Slovensko může do tohoto sektoru vložit 1 miliardu EUR z fondů EU na obnovu, ale vládní boj zpomalil nezbytné reformy.

READ  Rostoucí význam měkkých dovedností při zvyšování produktivity

(Radovan Guest | EURACTIV.sk)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *