Stručné zprávy k 1. říjnu: Nedělní hlavní titulky českých novin

Stručné zprávy k 1. říjnu: Nedělní hlavní titulky českých novin

Sportovní České baseballové reprezentaci patří páté místo na mistrovství Evropy

Čeští baseballisté si sobotní výhrou nad Izraelem v Brně 5:1 zajistili páté místo na mistrovství Evropy ve fotbale. Tým trenéra Pavla Chadima slavil před nadšenými fanoušky vydařenou rozlučku, turnaj dohrál se skóre 4:2. Pro český tým je to čtvrté páté místo v řadě.

Navzdory ambicím na historickou medaili je ve čtvrtfinále vyřadila Velká Británie. Bývalý hráč MLB Eric Sogard sehrál klíčovou roli při zajištění vítězství nad Izraelem. Španělsko se dnes ve finále střetne s Velkou Británií, zatímco Nizozemí a Německo se utkají o bronzovou medaili, když mistrovství Evropy vrcholí.

Ekonomika Čeští řidiči těží z nižších nákladů na palivo v Polsku

Čeští občané využívají předvolebního daru od polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost a tankují v Polsku paliva do aut za nižší ceny. Na čerpací stanici Orlen ve slezské Chaluabce kousek za českými hranicemi lidé o víkendu čekají na natankování až půl hodiny.

Ceny benzínu v Polsku jsou trvale nižší než v České republice a rozdíl se v poslední době prohlubuje. Navzdory růstu světových cen pohonných hmot ceny benzínu v Polsku klesají. Čeští řidiči mohou ušetřit více než 7,90 Kč za litr oproti tankování v domovské zemi, což je atraktivní varianta.

Sportovní Vondroušová a Siniaková vypadly v prvním kole na China Open

České tenistky Markéta Vondroušová a Kateryna Siniaková dnes ráno čelily předčasnému odchodu z prvního kola z pekingského tenisového šampionátu. Vondroušová nasazená jako osmá podlehla Ukrajince Anhelině Kalininové ve třísetovém utkání 6:1, 4:6, 1:6. Mezitím Siniaková prohrála 2:6, 2:6 s Dargie Saville z Austrálie.

mezinárodní Strana Roberta Fica Smer-SD vychází ze slovenských voleb vítězně

Ve slovenských parlamentních volbách zvítězila strana Roberta Fica Sociálně demokratická strana (Smer-SD) s více než 23 procenty hlasů. Bylo sečteno více než 99 % hlasů. Na druhém místě se s více než 17 % umístila strana Progresivní Slovensko (PS), následovaná Hlasem sociální demokracie (Hlas-SD) vedeným bývalým poslancem Ficovy strany Peterem Pellegrinim, která získala necelých 15 %.

Volební účast přesáhla 68 %, což je nejvíce od roku 2002. Na základě předběžných výsledků by se do parlamentu mělo dostat sedm stran. Čtvrté místo obsadila Koalice Obyčejných lidí a nezávislých osobností (OLaNO) v čele s bývalým premiérem Igorem Matovičem s něco málo přes 9 %. Konzervativní KDH a liberální Strana svobody a solidarity (SaS) získaly necelých 7 %, respektive něco přes 6 %. Očekává se, že Slovenská národní strana dosáhne parlamentního prahu, zatímco Republiková strana a Strana Aliance, která zastupuje maďarskou menšinu, parlamentní práh nedosáhly.

hudba Maria Callas Centenary Tour se zastaví v Praze

Světové koncertní turné ke 100. výročí narození sopranistky Marie Callas se zastaví v Praze 1. listopadu. Jediná česká přehlídka se bude konat ve Smetanově síni pražského magistrátu. Pražská komorní filharmonie pod vedením italského dirigenta Olega Caetaniho vystoupí po boku umělců jako Vojtić Dijk, Aleksandra Korzakova, Mark Berti nebo Andrea Edina Olbričová.

Projekt CALLAS 100 kombinuje vystoupení mluveného slova se slavnými melodiemi a poskytuje divákům bližší pohled na lidskou stránku Marie Callas. Turné zahrnuje legendární místa po celém světě a skončí ve vídeňském Musikvereinu 20. prosince.

energie Státní ČEPS koupil Net4Gas Holdings

Počáteční tři miliardy korun budou vyplaceny po dokončení, zatímco zbývající dvě miliardy závisí na tom, zda Net4Gas dosáhne ekonomických cílů. Net4Gas provozuje 4000 km plynovodů, což je klíčové pro českou energetickou bezpečnost. Nákup však čelil kritice a objevily se obavy z potenciálního zvýšení cen plynu regulovaných s cílem získat zpět náklady, což nakonec mělo dopad na spotřebitele.

kultura Židovská obec v Teplicích usiluje o obnovu synagogy

Židovská obec Teplice usiluje o obnovu zchátralé synagogy v Loni. Nedávno prozkoumali klenbu pohřbenou pod historickým místem, aby zjistili, zda voda nezpůsobuje strukturální poškození. Cílem je v následujících letech objekt zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti.

Synagoga Loni byla vrácena židovské komunitě v roce 2003 poté, co po 2. světové válce sloužila jako muzeum a archiv. Úsilí o obnovu bude zahrnovat strukturální vylepšení a odstranění mezaninových úrovní. Náklady se odhadují na přibližně 30 milionů korun, přičemž se prověřují další možnosti financování. Po rekonstrukci se synagoga má stát kulturním centrem, kde se konají akce, jako jsou koncerty.

Ekonomika Český HDP ve druhém čtvrtletí roku 2023 stagnuje

Česká ekonomika je stále v recesi Nejnovější údaje z Českého statistického úřadu Ve druhém čtvrtletí vykázala nulový růst a meziročně pokles o 0,6 %. Tato čísla jsou horší, než se dříve uvádělo. Hlavní ekonom Peter Dufek z banky Creditas poukázal na přetrvávající inflaci jako na klíčový faktor, který brzdí oživení tím, že narušuje kupní sílu a brzdí investice.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *