Šéfkuchař José Andrés zpochybňuje kritiku výsadků v Gaze: Přineste jídlo „jakkoli můžete“

Šéfkuchař José Andrés zpochybňuje kritiku výsadků v Gaze: Přineste jídlo „jakkoli můžete“

Jeho nezisková organizace World Central Kitchen poslala významnou pomoc.

Šéfkuchař a humanitární pracovník José Andrés, jehož nezisková organizace World Central Kitchen posílá významnou pomoc do Gazy uprostřed války mezi Izraelem a Hamasem, v neděli reagoval na kritiku, že výsadky na palestinská území jsou špatné, protože jsou pokrytecké a nedostatečné ve srovnání s širšími řešeními.

„Potřebujeme dostat jídlo do Gazy jakýmkoliv způsobem,“ řekl Andres moderátorovi pořadu „This Week“ ABC News Jonathanu Karlovi a popsal tamní situaci jako „zoufalou.“

Podle OSN je více než 570 000 lidí v Gaze kvůli pokračujícímu konfliktu na pokraji hladomoru.

Zatímco Andres řekl, že širším cílem by mělo být jednoduše umožnit „každodenní, nepřetržitý, masivní“ příliv kamionů do Gazy, „nemyslím si, že musíme kritizovat Jordánsko a Ameriku za výsadky. Chválím jakoukoli iniciativu, která přinese jídlo do Gazy.

Reagoval tak na nedávné prohlášení představitele organizace bojující proti chudobě Oxfam, která se postavila proti výsadkům.

V prohlášení Oxfamu z tohoto víkendu se uvádí, že výsadky „slouží především k ulehčení svědomí vysokých amerických úředníků, jejichž politika přispívá k pokračujícímu zvěrstvu a riziku hladomoru v Gaze“.

Andres to v neděli popřel a řekl: „Toto pravděpodobně napsal někdo, kdo to nemá – a kdo má spoustu času.“

Tři nákladní letadla amerického letectva svrhla v sobotu nad Gazu ve společné operaci s jordánským letectvem 66 balíčků obsahujících asi 38 000 jídel.

To přichází v době, kdy Bidenova administrativa – která podporuje Izrael v jeho vojenské kampani proti Hamásu po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října – nadále prosazuje větší podporu pro civilisty v Gaze.

READ  Izrael bombardoval uprchlický tábor Jabalia v Gaze

Více než 100 lidí bylo zabito koncem minulého týdne v chaotické scéně, když obklíčili konvoj nákladních aut s humanitární pomocí v severní Gaze uprostřed izraelské vojenské střelby, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze vedené Hamasem. (Izrael trvá na tom, že jeho síly zahájily palbu pouze tehdy, když se lidé přiblížili k jednomu z jeho tanků.)

„Toto je dokonalý příklad, který vám ukazuje, že lidé opravdu potřebují jídlo a vodu, jsou zoufalí,“ řekl Andres v pořadu This Week. „Matky a otcové chtějí nakrmit své děti. Takže to, co jsem tam viděl, je přesně příklad jejich zoufalství.“

World Central Kitchen poskytla Gaze více potravinové pomoci než kterákoli jiná nevládní organizace a poskytla více než 350 000 jídel denně.

„Muži a ženy ve World Central Kitchen nikdy nesledují plán, vždy se přizpůsobí,“ řekl Andrés Karlovi a dodal: „Měli jsme více než 62 nebo 63 kuchyní, které fungovaly každý den. Každá měla svou vlastní pekárnu, kde se připravoval chléb. “ „Od nuly. Dokázali jsme přinést tisíce kuchyní, které nám umožňují vařit, aniž bychom museli kácet stromy. Je to jen jednoduchá logistika.“

„Sever je tam, kde je teď hlavní potřeba,“ řekl o Gaze.

Řekl, že Palestinci jsou „obklopeni mořem a třemi velkými zdmi. Nemají kam jít.“

Andres také vyzval k otevření dalších tras pro pomoc, a to nejen letecky nebo konvoji nákladních aut, ale i po moři, což američtí představitelé uvedli, že zvažují.

„Doufám, že se to stane brzy, kde budeme moci poskytnout stovky tisíc, ne-li miliony jídel,“ řekl Andres.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *