Polsko: S blížícími se volbami sílí protiimigrantská rétorika

Polsko: S blížícími se volbami sílí protiimigrantská rétorika

Polsko má jít k volbám 15. října. Ale jak se blíží volby, protiimigrantská rétorika je ve východoevropské zemi na vzestupu. Současný prezident země ve čtvrtek varoval před možností přítomnosti „islámských bojovníků“ mezi migranty, kteří doufají, že se dostanou do Evropy. Ale do jaké míry není tato rétorika ničím jiným než vyvoláváním strachu?

Polský premiér Mateusz Morawiecki, vůdce tamní vládnoucí strany Právo a spravedlnost, řekl: „V této velké migrační vlně budou islamističtí bojovníci, teroristé a tisíce mladých lidí, kteří migrují do Evropy.“ O tiskové konferenci, která se konala ve čtvrtek 12. října, informovala tisková agentura, Reuters.

Imigrace je jádrem kampaně PiS, která se snaží získat třetí funkční období. Ve skutečnosti, když byly volby naplánovány, polská vláda také naplánovala referendum na stejný den, aby voliči hlasovali o svém názoru na systém kvót, který Evropská unie zavádí pro přesun migrantů z celého bloku.

Zatímco Polsko míří k volbám, vláda doufá, že bude vnímáno jako strana, která splnila svůj závazek zastavit nelegální migraci.

PiS sdílí videa a fotografie, které podle všeho vyvolávají dojem, že imigrace představuje hrozbu pro Polsko, jeho obyvatele a jejich způsob života.

Přečtěte si také: Migranti drží hladovku v detenčních centrech v Polsku

Jak těžký je postoj stran k migraci?

Vládnoucí strana se mezitím také snaží vykreslit opozici jako skupinu lidí, kteří chtějí strhnout hraniční plot, který země postavila na hranici s Běloruskem, a zároveň přijmout podmínky návrhu EU o kvótách pro migranty.

To ale podle opozičních stran není pravda ReutersZdůrazňujíc, že ​​plot na hranici s Běloruskem zůstane na svém místě.

Mezitím Evropská komise také trvala na tom, že Polsko nebude muset přijímat další migranty v rámci systému kvót, protože Polsko již hostí mnoho Ukrajinců, kteří ze své země uprchli po ruské invazi.

READ  Blinkenovo přivítání NATO nezakrývá rozdíly v klíčových otázkách

V reakci na to se opoziční strany pokusily odpovědět fakty a poukázaly na čísla naznačující, že během působení PiS skutečně došlo k nárůstu počtu migrantů přicházejících do Polska ze zemí mimo Evropu.

Skandál „hotovost za víza“.

Kromě toho se opozice také snaží upozornit na nedávný skandál „cash for visa“, který tvrdí, že vládní úředníci mohli být spoluviníky při přijímání hotovosti za předávání pracovních víz v Polsku.

Představitelé PiS reagovali prohlášením, že opozice zveličuje rozsah problému „hotovosti za víza“ a že důvodem nárůstu počtu migrantů jsou opatření přijatá předtím, než PiS převzala kontrolu, když byla opozice v roce Napájení.

Hraniční kontroly musí zůstat zachovány

Polsko – spolu s Českem a Rakouskem – také 12. října oznámilo, že rozšíří své dočasné hraniční kontroly se Slovenskem.

Polský ministr vnitra Mariusz Kaminski ve čtvrtek podle německé tiskové agentury řekl, že „nebudou žádné cesty pro nelegální přistěhovalectví přes Polsko“. dpa.

Česká vláda s prodloužením souhlasila ve středu pozdě večer a rakouský ministr vnitra Gerhard Karner podle agentury Reuters potvrdil, že jeho země učiní totéž. dpa.

Kontroly byly původně zavedeny na začátku října v době nárůstu migrantů přicházejících přes jejich země z takzvané balkánské cesty. Mnoho expatů však doufá, že se nakonec dostanou do Německa nebo ještě dál.

Všechny tři země však oznámily, že kontroly prodlouží minimálně do začátku listopadu.

Německo také sleduje dění podél hranic

Německý kancléř Olaf Scholz tento týden také uvedl, že počty migrantů přicházejících do země jsou „velmi vysoké“.

Jeho prohlášení přichází poté, co stále větší počet Němců vyjadřuje stejné nálady a volí strany, které se v nedávných regionálních volbách ve státech Bavorsko a Hesensko zavázaly snížit úroveň imigrace.

READ  USA dosáhly dohody s Rakouskem, Francií, Itálií, Španělskem a Spojeným královstvím, aby se vyhnuly závazkům podle článku 301 | Kelly Dray a Warren LLP

Ve volbách o minulém víkendu došlo k jasnému posunu doprava, když ve volbách zvítězily konzervativní strany CDU a CSU a na druhém místě se umístila krajně pravicová, protiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD), co do počtu odevzdané hlasy..

Německá policie se také více snaží zabránit imigrantům ve vstupu do jejich země přes její východní hranice se zeměmi, jako je Polsko a Česká republika.

Německá spolková vláda, vedená koalicí sociálních demokratů, liberální Strany volného trhu a Strany zelených, se zavázala urychlit počty deportací těch, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty.

S agenturou Reuters, německou tiskovou agenturou, Agence France-Presse

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *