Výroba v červenci silně rostla, i když se propadly polské a české PMI, automobilové novinky a ET Auto.

Problémy v dodavatelském řetězci také ztěžují výrobu v regionu. Problém byl nejpalčivěji pociťován v automobilovém sektoru, kde nedostatek polovodičů přinutil závod Daimler v Maďarsku v Maďarsku pozastavit výrobu na tři týdny.

Výrobní aktivita ve střední a východní Evropě se v červenci výrazně rozšířila, ukázaly v pondělí průzkumy, přestože tempo růstu v České republice a Polsku v předchozím měsíci sklouzlo z rekordů, protože úzká místa nabídky omezují produkci.

Index nákupních manažerů IHS Markit (PMI) pro Polsko klesl v červenci na 57,6 z historicky nejvyšší hodnoty 59,4 v červnu, zatímco český index nákupních manažerů mírně sklouzl na 62,0 v červenci z 62,7 v červnu.

Silný růst vývozu pomohl podpořit oživení ve výrobním sektoru v tomto roce, protože se vzpamatoval z účinků pandemie COVID-19.

IHS Markit uvedla, že růst exportu v Polsku zůstal v červenci silný, ale v roce 2021 byl zatím nejslabší.

„Očekáváme, že klesající trend ve výsledcích PMI bude pokračovat. Německé společnosti hlásí nižší objednávky ze zemí mimo eurozónu,“ řekl Jakob Rybacki, analytik polského ekonomického institutu (PIE).

„Kromě normalizace zahraniční poptávky by se tempo růstu polského průmyslu mělo vrátit na úrovně podobné úrovním ostatních odvětví ekonomiky.“

Problémy v dodavatelském řetězci také ztěžují výrobu v regionu. Problém byl nejpalčivěji pociťován v automobilovém sektoru, kde nedostatek polovodičů přinutil závod Daimler v Maďarsku v Maďarsku pozastavit výrobu na tři týdny.

„Růst objednávek a produkce zůstává silný, ale výrobci mají stále problémy s dodávkou komponent, což vede k vyšším nákladům a méně optimistickým výhledům pro nadcházející měsíce,“ řekl Radomir Jacques, hlavní ekonom Generali Investments CEE v Praze.

Maďarský PMI od jiného vydavatele však v červenci vzrostl na 55,6 z revidovaného čtení 55,0 v červnu.

„Tempo expanze zesílilo (v červenci) a ukazatele složek PMI obecně ukazují příznivý obraz,“ řekl vydavatel MLBKT.

READ  Ashleigh Barty sleduje Yvonne Gollajong Corey (Pat Cash) | Wimbledon

Přečtěte si více

Produkce, nové objednávky, exporty, množství nákupů a vstupní zásoby se vrátily na expanzní území, zatímco mezní nárůst zaměstnanosti ukončil 15měsíční sérii propouštění.

Rozpis údajů ukázal, že výroba polovodičů, hlavní exportní položky země, meziměsíčně vzrostla o 8,6%, zatímco automobilová výroba také stoupla o 6,4%.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *