Do roku 2050 se očekává alarmující nárůst chronického onemocnění jater

Do roku 2050 se očekává alarmující nárůst chronického onemocnění jater

Jedna studie předpovídá významný nárůst chronického jaterního onemocnění, zejména metabolického ztučnění jater (MASLD), v průběhu příštích 25 let v důsledku rostoucí míry obezity a diabetu. Očekává se, že počet případů rakoviny jater do roku 2050 zdvojnásobí a ztrojnásobí potřeby transplantace jater, což zdůrazňuje potřebu zvýšené informovanosti a včasného zásahu.

Hepatologové mění svůj komunikační přístup k onemocněním jater kvůli nárůstu případů.

Očekává se, že prevalence nejběžnějšího typu chronického onemocnění jater se bude v průběhu příštího čtvrtstoletí neustále zvyšovat. Tato eskalace vyvine značný tlak na systémy zdravotní péče, přičemž se očekává, že počet případů rakoviny jater se do roku 2050 téměř zdvojnásobí a poptávka po transplantacích jater se ztrojnásobí. Tato zjištění jsou součástí studie prezentované nedávno na setkání jater organizovaném Světovou zdravotnickou organizací. Americká asociace pro studium jaterních onemocnění.

Rostoucí míra obezity a diabetu je obviňována z očekávaného zvýšení prevalence onemocnění, které je v současnosti známé jako metabolické ztučnění jater nebo MASLD – klasifikace nedávno aktualizovaná lékařskými organizacemi po celém světě, aby se snížilo stigma spojené se ztučněním jater. . Dřívější název je nealkoholické ztučnění jater, aby lépe popsal běžné příčiny tohoto stavu, který postihuje více než 30 % světové populace.

Trendy transplantací jater

„S rostoucí mírou cukrovky a obezity se očekává, že se MASLD stane hlavním důvodem pro transplantace jater ve Spojených státech,“ řekl Phuc Le, MD, MPH, odborný asistent na Cleveland Clinic Lerner College of Medicine a hlavní výzkumný pracovník. Ve studii vytvořili matematický model, který předpovídá roční populační trendy a výskyt a progresi MASLD. Hepatitida C je v současnosti nejčastější příčinou onemocnění jater, následuje poškození z dlouhodobého užívání alkoholu.

Leův model předpovídá 23% nárůst MASLD mezi dospělými v USA, což se týká 27,8%. dospělých v roce 2020, což do roku 2050 vzroste na 34,3 %. Očekává se také nárůst nejzávažnějších forem onemocnění, což povede ke zdvojnásobení počtu případů rakoviny jater každý rok, což je skok z 10 400 nových případů rakoviny ročně v roce 2020 na odhadem 19 300 do roku 2020. 2050 a asi trojnásobek potřeby transplantace jater, z 1 700 případů v roce 2020 na předpokládaných 4 200 případů v roce 2050.

READ  Kosmická loď NASA New Horizons Pluto stále zkoumá 50 astronomických jednotek daleko od Slunce

„Játerní onemocnění se často vyvíjí tiše a symptomy se objevují až v pokročilých stádiích. Zvýšená informovanost je nezbytná pro maximalizaci příležitostí k prevenci jaterních komplikací,“ řekla prezidentka AASLD Nora Terault, MD, MPH, FAASLD. „Včasná detekce a včasná intervence mohou abychom něco změnili – a proto se AASLD věnuje vybavování lékařů znalostmi a dovednostmi potřebnými k dosažení lepších zdravotních výsledků.“

Odkaz: „Projektování klinické zátěže NAFLD (MASLD) u dospělých v USA od roku 2020 do roku 2050: modelová studie,“ od Phuc Le, 11. listopadu 2023, Liver Meeting: Abstract 2245-A.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *