Izrael odhaluje nově objevené části svitků od Mrtvého moře

Beduínský pastýř našel první starověké svitky v roce 1947. Našel je uložené ve sklenicích v jeskyni v Kumránu poblíž severního konce Mrtvého moře. Některé byly prodány klášteru a jiné prodejci starožitností v Betlémě. Jakmile byla prokázána jeho autenticita, následovaly archeologické expedice a lupiči a vyprázdnili jeskyně všeho, co mohli najít.

O několik desetiletí později má však Judská poušť ještě další tajemství, o která se musí podělit.

Vzhledem k náznakům, že lupiči stále hledají artefakty z této oblasti a je pro ně obtížné je ovládat, se izraelské úřady rozhodly provést systematický a komplexní průzkum útesů, údolí a jeskyní počínaje rokem 2017.

„Archeologové jsou zvyklí pronásledovat zloděje,“ řekl Amir Janur, vedoucí oddělení prevence krádeží Úřadu pro starožitnosti. „Rozhodli jsme se, že by mohl být čas postavit se proti zlodějům.“

S pomocí moderních nástrojů, jako jsou drony, které dokážou prohledávat každý kout, vymyslely tři týmy po čtyřech asi 50 mil útesu, který se táhne po celé délce Mrtvého moře.

Do některých jeskyní bylo ve starověku snadnější přístup. Pan Janor řekl, že lidé vědí, jak se pohybovat po zvířecích stezkách, a místo lyžování budou ve vzdálených jeskyních používat lanové žebříky. V průběhu 2000 let se však části Země zhroutily a vytvořily hluboké chyby.

Západní břeh Jordánu byl pod jordánskou kontrolou od roku 1948 do doby, než Izrael obsadil oblast ve válce na Středním východě v roce 1967. Nyní je rozdělena mezi izraelskou kontrolu a částečnou palestinskou kontrolu. Pan Janor uvedl, že hranice z roku 1967 ve starověku neexistovaly a archeologové pro účely průzkumu považovali judskou poušť za jednu jednotku.

V jeskyních murabaty na dnešním Západním břehu našli archeologové sbírku artefaktů. To zahrnovalo košík a mezipaměť vzácných mincí ze dnů vzpoury Bar Kokhba, zasažených židovskými symboly, jako je harfa a datlovník.

READ  Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea prohloubí bezpečnostní vztahy, aby odradily Čínu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *