Smrt: Česká sopranistka Libue Domanská zemřela v 96 letech

Česká sopranistka Libue Domanská zemřela v únoru. 2, 2021, ve věku 96 let.

Domansky a jeho rodina se narodili v Brně v Československu 4. července 1924 a emigrovali z moravského regionu do Kosciuszka na slovenském regionu. Tam předvedl své první divadelní představení ve věku pěti let, v osmi letech se stal známým jako „Kozák skřivan“.

Samostatné Slovensko převzali nacisté v roce 1939 a všichni Češi byli ze Slovenska vyhnáni. V důsledku toho byla jeho rodina nucena vrátit se do Brna. V 15 letech se přihlásil na konzervatoř, ale až v roce 1940 byl přijat a studoval u Hany Barkové a Bohusly Sobeské.

Na konzervatoři zpíval v brněnském rozhlase s dirigentem Pretislavem Baklavou. Ve studiu bude pokračovat u Mary Chesnakové, případně debutuje v Národním divadle Brno.

Pro svůj divadelní debut v srpnu 1945 zpíval Blasenku na Smedanově „Tajemství“ a stal se vedoucím členem domu, kde vystupoval deset sezón.

V roce 1955 se stal členem Brockovy národní opery, kde vystoupí v 50 rolích a se společností vystoupí v Moskvě, na Holland Festival a na Edinburghském festivalu. Byl také předním hostujícím umělcem v některých z nejvýznamnějších operních společností, včetně Detro Alla Scala, Gomiche Oper Berlin, Detro Colon v Buenos Aires, Detro de San Carlo de Napoli a Weiner Volkswagen.

Domansky je nejlépe známý svou prací v české recenzi, včetně Smedany, Duoka a Janka. Zpíval také díla Mozarta, Bacha, Mozarta, Haydena, Händela, Beethovena a Verdiho a mnoho dalších ruských a italských recenzí.

Soprán zanechal mnoho záznamů, včetně Vybraných Árijců a Jankových děl.

READ  Odborníci zahájili první českou studii poruch spánku Covid-19

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *