Ministr zemědělství jedná o cenách potravin se zástupci obchodního řetězce – Brno Deli

Ministr zemědělství jedná o cenách potravin se zástupci obchodního řetězce – Brno Deli

Viburni řekl, že marže společností by neměly být nepřiměřené. Kredit: Freebeak.

PRAHA 3. září (ČTK) – O cenách potravin bude ve čtvrtek jednat ministr zemědělství Marek Viburni (KDU-ČSL) se zástupci osmi největších obchodních řetězců působících v zemi, řekl včera v diskusním pořadu České televize.

Řekl, že není ministrem pro stanovení cen, ale rád by věc neformálně probral s výrobci a prodejci.

Thomas Broza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, řekl, že je proti jakémukoli státnímu zasahování do podnikání.

Všichni na českém trhu s potravinami musí hrát podle pravidel, řekl Viburni. Podle něj je na České obchodní inspekci, aby podnikla případné kroky.

Viburni řekl, že marže společností by neměly být nepřiměřené.

Koncem srpna Viburni řekl, že vláda vyzve obchodní řetězce, aby nabízely více českých potravin.

Premiér Peter Fiala (ODS) již dříve jednal se zástupci sektoru o cenách potravin a ziscích potravinářských podniků. „Myslím si, že až zase klesnou výdaje, klesnou i ceny potravin a občané to pocítí,“ řekl Fiala.

V červenci činil meziroční nárůst cen potravin 9,5 %. Dana Večerová, šéfka České federace potravinářského průmyslu, ČTK řekla, že ceny potravin budou letos dále klesat, s výjimkou vepřového masa.

Viburni včera také řekl, že by rád hovořil s ministry z jiných zemí EU o možné harmonizaci spotřební daně na tichá vína; Řekl, že by uvítal řešení pro celou Evropskou unii, aby čeští vinaři nebyli znevýhodněni oproti výrobcům vína v sousedním Rakousku, Slovensku a Německu.

O zdanění vína jednala česká vládní koalice při přípravách svého unifikačního balíčku. Křesťanským demokratům se podařilo prosadit zachování spotřební daně na nule. Kvůli široké kritice vznikla pracovní skupina složená ze zástupců vládní koalice a některých ministrů a vinařů, která se poprvé sešla minulou středu.

READ  Tisíce nabíječek elektrických vozidel a střechy solárních panelů

Podle odborníků přichází český stát ročně o desítky miliard korun kvůli vysoké spotřebě alkoholu, která negativně ovlivňuje mnoho lidí. Problémem se závislostí na alkoholu trpí v České republice několik set tisíc lidí.


https://brnodaily.com/2023/09/04/news/business/agriculture-minister-to-discuss-food-prices-with-retail-chain-representatives/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/shopping-supermarket-organic-bio-vegetables-credit-freepik-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/09/shopping-supermarket-organic-bio-vegetables-credit-freepik-150×100.jpgČTKpráceČeská republika / SvětČesko, ekonomika, jídlo, zprávyViburni řekl, že marže společností by neměly být nepřiměřené. Kredit: Freebeak. PRAHA 3. září (ČTK) – O cenách potravin bude ve čtvrtek jednat ministr zemědělství Marek Viburni (KDU-ČSL) se zástupci osmi největších obchodních řetězců působících v zemi, řekl včera v diskusním pořadu České televize. on…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *