Tři přání, Bohuslav Martini a Georges Ripmont Design


V této neobvyklé opeře se princip „divadla v divadle“ transformuje na „film v opeře“. V prvním dějství sledujeme film, který se natáčí na jevišti – příběh víly, která splňuje tři touhy staršího páru – bohatství, mládí a lásku – jejichž splnění je zničující pro každou postavu ve hře a jejich vztahy. Ve druhém dějství sledujeme film natočený, i když se na jevišti odehrávají události obklopující skutečné postavy.

Je možné, že kvůli složitosti toho je opera do značné míry ignorována. V České republice byl proveden pouze třikrát. Světovou premiéru měl v Brně v roce 1971, v Praze byl uveden v roce 1990 a v Ostravě viděl svou třetí produkci v roce 2015, což byl obrovský úspěch. V zahraničí byla opera v Německu dosud uvedena pouze dvakrát, i když ostatní díla Bohuslava Martineaua se tam uvádějí poměrně často.

Během ostravských operních představení bylo první dílo již natočeno na jevišti, filmový materiál byl během přestávky sestříhán a v další kapitole promítán na obrovském plátně publiku jako němý film. Jsou společně posuzováni jak umělci, tak publikem. Realita, filmová fantazie a fantasy svět snů se prolínají do jedinečné krajiny.

Tuto „evokaci světů“, jak ji nazval Ribemont-Dessenes, podporuje hudba Bohuslava Martineta a jeho propracovaná hra různých tehdejších hudebních stylů, především jazzu. (Partitura orchestru zahrnuje saxofony, flexatony, moderní bicí nástroje a akordeon.)

Existují pouze dva známé záznamy o tomto díle. První byl vyroben v roce 1990 pro operu Janáček v Brně a je k dispozici v katalogu Supraphonu. Druhá vyšla letos v Ostravě jako nekomerční záznam v podání místní operní skupiny.

READ  Agnieszka Nizozemsko. Kulturní velvyslanec v O! Zářící referendum

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.