Zvláštní pocit na obloze: vzácná červená polární záře

Charles Dehr nikdy nezapomene na svoji první červenou polární záři. 11. února 1958 byl Deherr studentem Reed College v Portlandu ve státě Oregon. Té noci požádal student Fulbright z Norska jménem Tone Portlandskou symfonii.

Po koncertě se šli projít na golfové hřiště. Při pohledu za koruny stromů si všimli, že obloha je červená od krve.

Tu noc viděli rudou oblohu lidé jižně od Mexika. Někteří věří, že Mars. Jiní věří, že Kristus byl na návštěvě podruhé. V Portlandu si lidé mysleli, že lesní požár způsobil oslnění.

Der to věděl lépe, protože studoval fyziku Země a vesmíru. Pod šarlatovým nebem si byl jistý dvěma věcmi: on a Ton sledovali velkou rudou polární záři a pozval ji na další rande.

Věk je nyní ženatý 61 let. Charles – Chuck přátelům – byl po většinu času astrofyzikem a prognostikem polární záře na University of Aljaška Fairbanks. Během desetiletí pozorování oblohy na severu viděl malou červenou polární záři, ale nic moc.

Červené a modré lemování soumrakových záclon – výsledek částic ze slunce, které interagují s dusíkem v horních vrstvách atmosféry – se vyskytuje často, ale velké show koupající se na obloze rozptýleným červeným světlem jsou vzácné.

Displeje červené polární záře se vyskytují tak vysoko na obloze, že jsou často jedinou formou polární záře, kterou lidé vidí ve středních zeměpisných šířkách.

V roce 37 n. L. Se občanům Říma ukázala velká červená polární záře. Ti v Londýně zírali na červenou oblohu v září 1839. Zářící displej v roce 1938 rozzářil písky Saharské pouště v severní Africe. Dehr a jeho historie viděli jednu z nejzajímavějších show v roce 1958. Další přehlídky se konaly v letech 1989, 2000 a 2001.

READ  Studie: Asi 40 000 amerických dětí přišlo o rodiče kvůli COVID-19

Velká červená polární záře je vzácná, protože vyžaduje dokonalou kombinaci nebeských podmínek.

„Abyste získali čistě červenou polární záři, potřebujete dvě věci ze slunce,“ řekl Diehr. „Spousta slunečních erupcí s ultrafialovým zářením k ohřevu zemské atmosféry a spousta výronů koronální hmoty k napájení generátoru magnetosféry Země pro polární záři.“

Zelená polární záře, kterou si severní lidé užívají téměř každou temnou noc, je produktem částic vyzařovaných sluncem, které proudí ven do vesmíru. Tento sluneční vítr trvá jeden až dva dny, než se dostane na Zemi. Proudí po planetě a interaguje s magnetickým polem Země. V horních vrstvách atmosféry tento elektrický výboj interaguje s plyny a způsobuje jejich záři stejným způsobem, jakým elektřina vydává neonové světlo.

Zelená polární záře se vyskytuje asi 60 mil nad Zemí. Čistě červená polární záře je mnohem vyšší, od asi 200 do 300 mil vysoká, což umožňuje lidem v blízkosti rovníku to vidět. Důležitým plynem zbývajícím v této výšce je kyslík a elektrony budící tamní atomy kyslíku produkují čisté červené světlo jako laser.

Fotoaparáty a telefony, které dokážou zachytit světelné vlnové délky delší než naše oči, někdy na obrázcích polární záře, kde fotograf viděl jen zelenou, někdy zobrazují červenou barvu. Červená polární záře musí být 10krát jasnější než zelená polární záře, abychom mohli tuto barvu vidět pouhým okem.

Červená polární záře je nepředvídatelná, ale v minulosti měli tendenci seskupovat se do období, kdy sluneční cyklus-11leté období sluneční aktivity-vykazovalo mnoho sluneční aktivity.

Dnes je Chuck Deehr emeritním profesorem na Geofyzikálním institutu na Fairbanks University of Aljaška. Nečekal, že uvidí zářivě červenou polární záři jako v noci z 11. února 1958, ale některé věci-jako první rande, které vede k 63letému partnerství, čtyřem dcerám a sedmi vnoučatům-se stanou jen jednou za život.

READ  Slunce rozpoutá sluneční bouři, která může ovlivnit rozvodnou síť a satelity – a vytvořit víry polární záře

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *