Ztratili jste své kouzlo Aurora? Polární záře budou pravděpodobně znovu vidět a NASA tento týden potvrzuje novou sluneční bouři

Ztratili jste své kouzlo Aurora?  Polární záře budou pravděpodobně znovu vidět a NASA tento týden potvrzuje novou sluneční bouři

Dny poté, co Zemi zasáhla silná geomagnetická bouře, zvažují vesmírní vědci možnost další bouře tento týden. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) existuje 60% šance, že další sluneční bouře zasáhne Zemi v úterý nebo dokonce ve středu (nižší šance). Nové předpovědi zvýšily možnost vidět více polární záře v různých částech světa.

Stránka sociálních médií NASA, která konkrétně sleduje aktivity související se sluncem, potvrdila erupci sluneční erupce 13. května s možností zasáhnout Zemi. Další sluneční erupce M6.6 vybuchla v pondělí 13. května. (Není tak silná jako některé další erupce, které jsme viděli minulý týden, ale rozhodně je pěkná!) Tento týden odpovídáme na časté dotazy o slunečních bouřích a slunečních bouřích! jejich dopad na Zemi, zůstaňte naladěni!!,“ uvedla americká vesmírná agentura v příspěvku na webu X.

Polární záře neboli „severní světla“ je magické přirozené světlo, které se vyskytuje převážně v polárních oblastech. K těmto úžasným jevům dochází, když nabité částice emitované ze Slunce, známé jako sluneční vítr, interagují s magnetickým polem Země a atmosférou.

Sluneční bouře a polární záře

Geomagnetické nebo sluneční bouře nastanou, když Slunce náhle uvolní energii, jako je výron koronální hmoty (CME). Nabité částice ze Slunce se dostanou k Zemi a interagují s jejím magnetickým polem, což může narušit komunikaci, elektrickou síť, navigaci, rádiové a satelitní operace.

Intenzita slunečních bouří se měří na stupnici G neboli geomagnetické bouřce. Tato stupnice se pohybuje od G1 do G5, přičemž každá úroveň představuje různé úrovně geomagnetické aktivity. Například bouře G1 by mohla způsobit menší výkyvy v energetických sítích, zatímco bouře G5 by mohla vést k rozsáhlým výpadkům elektřiny a výpadkům satelitní komunikace.

10. května zasáhla Zemi po více než dvou desetiletích sluneční bouře G5. Po této intenzivní geomagnetické aktivitě následovala pozorování polární záře v různých částech světa. Souvislost mezi těmito událostmi spočívá v tom, že sluneční bouře mohou způsobit aktivaci magnetického pole Země, což vede ke zvýšenému výskytu polární záře. Pokud na Zemi dorazí více slunečních bouří, vesmírní nadšenci se mohou těšit, že zahlédnou tyto úžasné přírodní světelné displeje.

READ  Jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze je umělá družice

Otevřete svět výhod! Od užitečných informačních bulletinů po sledování zásob v reálném čase, nejnovější zprávy a personalizovaný informační kanál – to vše je zde, stačí jediné kliknutí! Přihlas se nyní!

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *