Zpravodajský brífink na 2. června: Čeští zdravotníci vyhlásili stávkovou pohotovost

Zpravodajský brífink na 2. června: Čeští zdravotníci vyhlásili stávkovou pohotovost

mezinárodní záležitosti Vysoký český politik vyzývá k ukončení akcí mezi NATO a Ruskem

Předsedkyně českého parlamentu Markita Pekarová-Adamová během parlamentního zasedání NATO ve Vilniusu vyzvala ke zrušení zákona o založení NATO-Rusko z roku 1997. Cílem smlouvy je, aby Rusko a NATO „společně vybudovaly trvalý a komplexní mír v euroatlantickém regionu“. založené na principech demokracie a družstevní bezpečnosti.“ „.

Kromě toho vyjádřila podporu přistoupení Ukrajiny s odkazem na skutečnost, že Ukrajina ochránila Západ před Ruskem. Doufá také, že Švédsko vstoupí do NATO, v současnosti čeká na souhlas Turecka a Maďarska.

sportovní Česká hvězda se kvalifikovala do semifinále mistrovství světa

Český skalní a horolezec Adam Ondra postoupil do semifinále Světového poháru v boulderingu v Praze, úspěšně vylezl tři z pěti kvalifikačních boulderů. Další čeští závodníci jako Jáchym Cink a Šimon Potůček se kvalifikovat nepodařilo. Z 95 oprávněných kandidátů může do dalšího kola postoupit pouze 20. Ondra měl nejistý začátek, ale na druhý pokus dokázal vylézt poslední dvě skály.

Semifinále se hraje v sobotu na pražské Leytně. Ondra vyhrál několik Světových pohárů a Mistrovství světa a je jediným mužským lezcem, který vyhrál sérii Světového poháru v obou sportovních disciplínách (lezení na olově i na skále).

Vzdělávání a výzkum Čeští akademici a univerzity jsou proti škrtům v rozpočtu

České univerzitní odbory vyjádřily nesouhlas s uniklým návrhem rozpočtu na rok 2024, který navrhuje hluboké škrty v sektoru vzdělávání a výzkumu. Prezident Unie vysokých škol Peter Baerle vyjádřil rozhořčení nad navrhovaným 10procentním škrtem v rozpočtu na vědu a výzkum. Ministerstvo školství chce oproti běžnému roku ušetřit 30 miliard korun.

Baerle varuje, že snižující se finanční podpora může vést k poklesu činnosti nebo dokonce k uzavření výzkumných ústavů, což se projeví na kvalitě vzdělávání a budoucích absolventů a také k zavádění inovací do průmyslu.

mezinárodní záležitosti Pavel se seznamuje se svým tchajwanským protějškem

Pavel mluvil s Ing Wenem krátce poté, co vyhrál prezidentské volby v roce 2023, navzdory odporu a ostré kritice ze strany Číny. Český prezident také řekl, že Čína „plánuje ovládnout svět“ a vyjádřil podporu otázce Tchaj-wanu, který se považuje za nezávislý na Číně.

Diplomacie Český premiér se zavázal podporovat obranu Moldavska

Premiér Petr Fiala dnes řekl, že doufá v prohloubení české spolupráce s moldavským obranným průmyslem. České firmy se podle Fialy dobře hodí na to, aby pomohly s modernizací moldavské armády a zásobovaly zemi technikou.

Český premiér v Moldavsku na druhém summitu Evropského politického společenství také řekl, že Česká republika „plně podporuje Moldavsko“ v posilování jeho obrany proti potenciální agresi ze strany Ruska. Fiala také podepsal smlouvu o poskytnutí finančních prostředků Ministerstva obrany ČR Moldavsku, které budou použity na obnovu památníků na památku československých legionářů, kteří v regionu zahynuli za 1. světové války.

Šavle Policie tvrdí, že falešné zprávy o Pavlově smrti přišly z Ruska

Česká policie uzavřela vyšetřování dezinformace, že údajný prezident Petr Pavel zemřel během své prezidentské kampaně a za příčinu šíření připisuje Rusko.

Vyšetřovatelé z pražského odboru extremismu a terorismu tvrdí, že jejich kybernetická technologie ukazuje, že původ falešných zpráv pochází z Ruska. Stovky lidí v lednu dostaly emaily, že Pavel zemřel. Pavel před druhým kolem voleb vyjádřil nelibost s dezinformací s tím, že v Česku dosáhla nevídané úrovně.

zdraví Zdravotnictví si v roce 2024 hlásí vyšší tržby

Zdravotníci po celé zemi dnes vyhlásili stávkovou pohotovost po zveřejnění uniklých vládních dokumentů, které prokazovaly, že platby od státních pojištěnců nebudou reindexovány ani přehodnoceny.

Politika Pavel ve vídeňském projevu varuje před populismem

Český prezident Petr Pavel zakončil svou návštěvu Rakouska projevem na Akademii obrany ve Vídni, kde zdůraznil dopad války na Ukrajině na globální bezpečnostní myšlení. Varoval před podceněnými změnami v pozicích Moskvy, které vedly k ruské invazi na Ukrajinu. Pavel zdůraznil, že je třeba přesvědčit občany, že zachování demokratických společností může vyžadovat obětování určitého pohodlí.

Varoval také před rostoucím vlivem Číny s odkazem na její autoritářskou vládu a touhu po hegemonii. Kromě toho zdůraznil populismus jako hrozbu, která podkopává společnosti zevnitř. Touto návštěvou končí Pavlovy cesty do sousedních zemí s plány na zpomalení cestování do zahraničí.

Ekonomika Česká měna vůči dolaru posiluje

Česká koruna podle Patria Online tento týden poprvé posílila vůči euru a dolaru. Euro vzrostlo o sedm pencí na 23,68 Kč/€, koruna si k dolaru polepšila o 22 haléřů a obchoduje se za 22,06 Kč/USD. Pražská burza však zažila již páté oslabení v řadě.

Analytici trhu připisují oslabení korony negativnímu sentimentu kolem rizikových aktiv a posilování amerického dolaru. Investoři nyní očekávají zveřejnění údajů o inflaci za květen 12. června s očekáváním, že by inflace mohla klesnout pod 10 %.

cestovatelů Až do poledne lze očekávat zpoždění příchozích pražských vlaků

Vlaková doprava na lince S7, konkrétně v úseku mezi Dobřichovicemi a Radotínem, byla kvůli poruše trakčního vedení výrazně omezena. Pražská integrovaná doprava (PID) informovala cestující prostřednictvím Twitteru a na jejích stránkách Vlaky uvedené v Radotíně budou ukončeny a dále nepojedou.

kontroverze Český velvyslanec v Německu hájí knihy „Pippi“.

Český velvyslanec v Německu Thomas Kafka vyjádřil nesouhlas s navrhovaným odstraněním možných rasistických výrazů z populárních švédských dětských knih s Pipi Dlouhou punčochou. v Komentář k Die WeltKafka čerpal ze svých zkušeností s komunistickým režimem v Československu a kritizoval kontroverze, které se v současnosti odehrávají v Německu.

Kafka vyzdvihl důležitost svobody slova, která podle něj není dnes na Západě příliš vážená. Kontroverze kolem knih Pipi pramení z obvinění z koloniálních nebo rasistických projevů. Kafka zdůraznil potřebu tolerantnějšího přístupu ke svobodě projevu s odkazem na důvěru zesnulého českého prezidenta Václava Havla v přirozenou dobrotu lidí před přílišným spoléháním se na slova.

kultura Noc kostelů se dnes koná po celém Česku

Více než 1700 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí otevře své brány během letošní Noci kostelů 2. června. Jen v Praze bude veřejnosti zpřístupněno 155 náboženských míst. Akce, kterou pořádají církve, sdružení a křesťanští dobrovolníci, se zaměří na téma křtu, poznávání jeho rituálů, míst, předmětů, textů a tradic.

Naplánováno je více než 6 350 programových bodů, včetně návštěv kostelů, komentovaných prohlídek, koncertů, přednášek, výstav a aktivit pro děti. Program najdete na oficiálních stránkách Noci kostelů, www.nockostelo.cz.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *