Zpráva: Přízračná opice mezi 224 novými druhy v oblasti Mekongu

BANGKOK (AP) – Opice s přízračnými bílými kruhy kolem očí patří mezi 224 nových druhů uvedených v nejnovější aktualizaci Světového fondu na ochranu přírody o oblasti většího Mekongu.

Ochrana zpráva skupiny, zveřejněné ve středu, zdůrazňuje potřebu chránit bohatou biologickou rozmanitost a stanoviště v regionu, který zahrnuje Vietnam, Kambodžu, Laos, Thajsko a Myanmar.

Uvedené druhy byly nalezeny v roce 2020, ale loňská zpráva byla zpožděna. Opice se nazývá Popa langur, protože žije na strmých svazích vyhynulého Mt. Sopka Popa v Myanmaru. Byli to jediní noví savci. Existují také desítky nově identifikovaných plazů, žab a čolků, ryb a 155 druhů rostlin, včetně jediného známého sukulentního druhu bambusu nalezeného v Laosu.

Oblast Mekong je ohniskem biologické rozmanitosti a domovem tygrů, asijských slonů, saola – extrémně vzácného zvířete nazývaného také asijský jednorožec nebo vřetenorožec – a tisíců dalších druhů.

Včetně tohoto nejnovějšího seznamu vědci identifikovali v regionu od roku 1997 více než 3000 nových druhů, uvedl WWF.

Vědci použili měření a vzorky z muzejních sbírek k porovnání a identifikaci klíčových rozdílů s rysy nově objevených zvířat a rostlin, uvádí zpráva.

Studium takových rozdílů může pomoci určit rozsah druhů a hrozby pro jejich přežití, uvedl Thomas Ziegler, kurátor na Institutu zoologie kolínské univerzity, v úvodu zprávy.

Identifikace nových druhů je však ošemetná a někdy ji lze určit pouze pomocí různých metod, jako jsou hovory žáby a genetická data používaná k rozlišení žabky kardamomové, která se nachází vysoko v horách kardamomu v přirozeném útočišti.

Některé druhy se vyskytují ve více než jedné zemi, včetně jasně oranžového dvojčete slimáka, který slimáky konzumuje.

Langur Popa byl identifikován na základě genetické shody nedávno shromážděných kostí se vzorky z Britského přírodovědného muzea sesbíranými před více než stoletím, uvádí zpráva. Dvěma hlavními charakteristickými rysy byly široké bílé kroužky kolem očí a vousy směřující dopředu.

READ  Zástupce Van Drew vyzývá k Bidenově rezignaci při převzetí Afghánistánu Talibanem

WWF ve spolupráci s Fauna a Flora International zachytila ​​snímky opic pomocí fotopastí v roce 2018. FFI o objevu informovala koncem loňského roku.

Tato opice je kandidátem na zařazení mezi kriticky ohrožené druhy na Červeném seznamu Mezinárodní unie pro ochranu přírody, uvedla zpráva, protože se předpokládá, že ve volné přírodě na několika místech přežije pouze 200-250 jedinců.

Zdůraznění naléhavosti takové práce, více než 38 000 ze 138 000 druhů, které IUCN sleduje hrozí vyhynutí.

Nový typ begónie s načervenalými květy a bobulovitým ovocem byl nalezen také v pohoří Myanmaru, kde se nezákonná těžba a těžba dřeva stala v zemi, která je uprostřed politického zmatku a vojenského převzetí, závažnou hrozbou. před rokem

Navzdory lidským zásahům do tropických pralesů a dalších divokých oblastí je velká část Velkého Mekongu stále málo prozkoumaná a každý rok jsou zde nalezeny desítky nových druhů – záblesk naděje, protože tolik druhů vyhyne.

Ne všechny nové druhy se nacházejí hluboko v džungli. Jedním z nových rostlinných druhů je zázvorová rostlina zvaná „smraďoch“ pro svůj štiplavý zápach podobný velkým broukům, které Thajci používají k výrobě jakési chilli pasty podávané s rýží, uvádí zpráva.

Byl nalezen v severovýchodním Thajsku, v obchodě s rostlinami.

___

Světový fond na ochranu přírody: https://www.worldwildlife.org/

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.