Zpráva OSN uvádí, že Trumpovský spojenec Eric Prince porušil zbrojní embargo v Libyi

Nairobi, Keňa – Eric Prince, bývalý šéf společnosti zabývající se bezpečností Blackwater Worldwide a prominentní zastánce bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa, porušil zbrojní embargo OSN vůči Libyi zasláním zbraní vůdci milice, který se pokoušel svrhnout mezinárodní objednat. Vláda podle vyšetřovatelů OSN podpořila.

Důvěrná zpráva Organizace spojených národů, kterou získal New York Times a kterou ve čtvrtek předali vyšetřovatelé Radě bezpečnosti, odhalila, jak pan Prince nasadil do východní Libye ve výšce letectva síly zahraničních žoldáků vyzbrojených útočnými letouny, dělovými čluny a schopnostmi kybernetické války. velká bitva v roce 2019.

V rámci operace, která podle zprávy stála 80 milionů dolarů, žoldnéři také plánovali vytvoření atentátové jednotky, která by mohla vypátrat a zabít vybrané libyjské vůdce.

Prince, bývalý voják amerického námořnictva a bratr Betsy DeVosové, Trumpovy sekretářky pro vzdělávání, se stal symbolem zneužívání privatizované americké vojenské moci, když Dodavatelé společnosti Blackwater v roce 2007 zabili 17 iráckých civilistů.

V uplynulém desetiletí se znovu představil jako výkonný pracovník, který uzavíral dohody – někdy s minerály, jindy s vojenskou silou – v zemích válkou zkažených, ale bohatých na zdroje, většinou v Africe.

Během Trumpovy administrativy byl Prince velkorysým dárcem a spolehlivým spojencem prezidenta, často spojen s postavami jako Steve Bannon A Roger Stone Rovněž se snažili podkopat kritiky pana Trumpa. A pan Prince Byla zkoumána vyšetřováním Trumpa a Ruska Během setkání s ruským bankéřem v roce 2017.

Pan Prince odmítl spolupracovat s vyšetřovací komisí OSN. Jeho právník na otázky týkající se zprávy nereagoval. V loňském roce právník Matthew El Schwartz pro The Times uvedl, že pan Prince „neměl absolutně žádnou souvislost“ s vojenskými operacemi v Libyi.

Zpráva nastoluje otázku, zda pan Prince zmanipuloval své vazby s Trumpovou administrativou, aby ukončil libyjský proces.

READ  Putin říká, že farmáři mezi Rusy byli povoláni do armády

Popisuje, jak přítel a bývalý partner Prince odcestoval do Jordánska, aby koupil přebytečné vrtulníky Cobra vyrobené v USA od jordánské armády – prodej, který podle vojenských odborníků obvykle vyžaduje povolení americké vlády. Al-Siddiq ujistil představitele Jordánska, že má „povolení odkudkoli“ a že práce jeho týmu byla schválena „na nejvyšší úrovni“, uvádí zpráva.

Ale Jordánci, kterých se tato obvinění nedotkla, prodej zastavili a přinutili žoldáky získat nová letadla z Jižní Afriky.

Západní úředník, který pro The Times hovořil pod podmínkou anonymity, protože mu nebylo umožněno diskutovat o tajné akci, uvedl, že vyšetřovatelé také získali telefonní záznamy, které ukazují, že Princeův přítel a bývalý partner uskutečnil několik hovorů na hlavní ústřednu Bílého domu koncem července 2019 poté, co byl konfrontován s operacemi žoldnéřských problémů.

Obvinění, že pan Prince porušil zbrojní embargo OSN na Libyi, ho vystavuje možným sankcím OSN, včetně zákazů cestování a zmrazení jeho bankovních účtů a dalších aktiv – i když toto zjištění není potvrzeno.

Prince není jedinou osobou obviněnou z porušení zbrojního embarga uvaleného na Libyi před deseti lety. Neustálý zásah regionálních a globálních mocností podnítil roky bojů a přilákal žoldáky a další příjemce hledající štěstí z války, která velkému počtu Libyjců nepřinesla nic jiného než smrt a bídu.

Pouhá šíře důkazů v nejnovější zprávě OSN – 121 stránek s kódovanými jmény, krycími příběhy, zahraničními bankovními účty a tajnými převody zbraní v osmi zemích, nemluvě o krátkém vystoupení hollywoodského přítele pana Prince – nabízí letmý pohled do toho. Tajný svět mezinárodních žoldáků.

Libye se začala rozdělovat před deseti lety, kdy násilné svržení starého diktátora, plukovníka Muammara Kaddáfího, vyvolalo politickou krizi, která zemi rozdělila na ozbrojené frakce, podporované nakonec cizími mocnostmi v naději na utváření osudu. Severoafrická země bohatá na ropu.

READ  'F---ing crazies': Smrtící útoky v Jordánsku rozpoutaly spor GOP

Východní Libye je nyní v rukou Khalify Haftarové, mocného vůdce milice, kterého pan Prince podle zprávy souhlasil s podporou, protože v roce 2019 devastovaly zemi.

Jednorázová osa CIAPo návratu z exilu ve Virginii po pádu pana Kaddáfího v roce 2011 se Haftar rychle etabloval ve městě Benghazi na východě jako ambiciózní silák odhodlaný v případě potřeby se dostat k moci.

Na konci sedmdesátých let se Haftar podle následných zpráv OSN roky spoléhal na financování ze Spojených arabských emirátů, ozbrojených dronů a řady silných zbraní. Nedávno, pane Haftare Získal také podporu z RuskaPod rouškou žoldáků, s Wagnerovou skupinou spojenou s Kremlem a která se stala nedílnou součástí jeho válečné mašinérie.

V dubnu 2019 zahájil pan Haftar násilný útok na hlavní město Tripolis, ale v cestě mu stály impozantní překážky, včetně sil nově příchozích z Turecka na podporu vlády podporované OSN. Pan Haftar se tedy obrátil na pana Prince.

Mark Mazzetti přispěl zprávami z Washingtonu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *