Zpráva o sexuálním zneužívání v německé diecézi Chyby papeže v důchodu

Dlouho očekávaná čtvrteční zpráva o sexuálním zneužívání v německé diecézi Mnichov kritizovala, jak se bývalý papež Benedikt XVI. vypořádal se čtyřmi případy, když byl arcibiskupem v 70. a 80. letech. Právní firma, která zprávu napsala, uvedla, že Benedict vehementně popírá jakékoli pochybení.

Zjištění však jistě obnoví kritiku Benediktova rekordu více než deset let po prvním a teprve ve čtvrtek se známý případ, který se ho týká, dostal na veřejnost.

Diecéze si nechala vypracovat zprávu od právnické firmy Westpfahl Spilker Wastl před téměř dvěma lety s mandátem prozkoumat zneužívání v letech 1945 až 2019 a zjistit, zda církevní představitelé obvinění náležitě zpracovali. Advokátní kancelář zkoumala církevní spisy a hovořila se svědky.

Diecéze a advokátní kancelář uvedly, že vyšší církevní představitelé nebyli o zjištěních informováni před jejich zveřejněním. Současný arcibiskup – kardinál Reinhard Marx, prominentní reformní spojenec papeže Františka – byl kritizován ve dvou případech. Marx vydal prohlášení později ve čtvrtek.

Mezi Marxovy předchůdce patří bývalý kardinál Joseph Ratzinger, který sloužil v Mnichově v letech 1977 až 1982, než se stal prezidentem Kongregace pro nauku víry ve Vatikánu a později byl zvolen papežem. Benedikt pro zprávu poskytl rozsáhlé písemné svědectví.

Jeden z autorů zprávy Martin Bosch řekl: „V celkem čtyřech případech jsme došli k závěru, že tehdejší arcibiskup kardinál Ratzinger mohl být obviněn z pochybení.“

Řekl, že dva z těchto případů se týkaly pachatelů, kteří ho zneužili během výkonu funkce a byli potrestáni soudním systémem, ale zůstali v pastorační práci bez výslovného omezení toho, co směli dělat. Podle kanonického práva nebyla nařízena žádná akce.

Ve třetím případě, řekl Bush, byl duchovní odsouzený soudem mimo Německo uveden do služby v mnichovské diecézi a okolnosti hovoří o Ratzingerově znalosti pastorovy historie.

READ  Rakušan Sebastian Kurz odstupuje jako kancléř uprostřed vyšetřování korupce

Když v roce 2010 v Německu poprvé propukl skandál se zneužíváním církve, pozornost se rozvířila kolem jiného případu: případu pedofilního kněze, který byl v roce 1980 schválen k převozu do Mnichova k léčbě pod vedením Ratzingera.

Knězi bylo povoleno obnovit pastorační práci, rozhodnutí církve podle ní učinil nižší úředník bez konzultace s arcibiskupem. V roce 1986 dostal kněz podmíněný trest za obtěžování chlapce.

Ulrich Wasstel, jeden z autorů zprávy, řekl, že Benediktovo tvrzení, že se nezúčastnil setkání v roce 1980, na kterém se hovořilo o pastorově převozu do Mnichova, postrádá důvěryhodnost.

„Ve všech případech emeritní papež Benedikt XVI. popírá, že by se dopustil ze své strany,“ řekl Bush a bývalý papež z velké části uvádí „nedostatečnou znalost faktů a nedostatek spojení s kanonickým právem a trestním právem.“ Dodal však, že tvrzení o nedostatku znalostí je někdy „obtížné sladit“ s obsahem církevních spisů.

Matthias Kach z Eckiger Tisch, skupiny zastupující přeživší německého týrání duchovními, hovořil o „historickém“ okamžiku. „Budova lží, která byla postavena zde v Mnichově na ochranu kardinála Ratzingera, papeže Benedikta, se dnes zhroutila,“ řekl agentuře DPA.

„Pro nás to není šokující zpráva,“ uvedla v prohlášení SNAP, síť zastupující osoby, které přežily sexuální útoky ze strany duchovenstva. „Bohužel vidíme, jak se tyto ohavné činy a nečinnost objevují po letech dlouhého mlčení církevních představitelů a bolestných vzpomínkách skrytých oběťmi.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni řekl, že Svatý stolec odloží komentář, dokud si nepřečte celou zprávu a nebude moci její obsah „pečlivě a podrobně prozkoumat“.

„Tím, že Svatý stolec potvrzuje hanbu a lítost nad zneužíváním, kterého se klerici dopustili na nezletilých, vyjadřuje svou blízkost všem obětem a znovu potvrzuje úsilí o ochranu nezletilých a zajištění bezpečného prostředí pro ně,“ uvedl v e-mailovém prohlášení.

READ  Top 10 měst pro expaty žijící a pracující v zahraničí v roce 2021

Benediktův bývalý mluvčí to odmítl předem komentovat a odložil jakoukoli odpověď mnichovské arcidiecézi.

Benediktův odkaz papeže byl již poskvrněn celosvětovým propuknutím skandálu sexuálního napadení v roce 2010, ačkoli jako kardinál Vatikánu byl odpovědný za zvrácení přístupu Vatikánu k této otázce.

Benedikt získal globální a bezprostřední znalosti o rozsahu problému, když se v roce 1982 po svém působení v Mnichově ujal předsednictví Kongregace pro nauku víry. Ratzinger učinil tehdy revoluční rozhodnutí v roce 2001 převzít odpovědnost za řešení těchto problémů poté, co si uvědomil, že biskupové po celém světě pachatele trestají, ale pouze je přesouvají z farnosti do farnosti, kde mohou znovu znásilňovat.

Kardinál Friedrich Witter, který byl mnichovským arcibiskupem od roku 1982 až do nástupu Marxe v roce 2008, byl kritizován za to, že řešil 21 případů. Bush řekl, že jakékoli pochybení popírá.

Zpráva má téměř 1 900 stran, mezi nimiž jsou přílohy Benediktovy písemné odpovědi, které byly redigovány, aby jména zakryla.

Uvádí nejméně 497 obětí zneužívání v průběhu desetiletí a nejméně 235 podezřelých pachatelů, ačkoli autoři uvedli, že ve skutečnosti jich mohlo být mnohem více.

Marxová loni v neobvyklém gestu nabídla rezignaci kvůli „katastrofálnímu“ špatnému zacházení katolické církve s případy sexuálního zneužívání duchovními a prohlásila, že skandály přivedly církev do „slepé uličky“.

František nabídku rychle odmítl, ale řekl, že reformní proces je nezbytný a že každý biskup by měl nést odpovědnost za „katastrofu“ krize zneužívání.

V roce 2018 zpráva církve dospěla k závěru, že v letech 1946 až 2014 bylo v Německu duchovními zneužito nejméně 3 677 lidí. Více než polovině obětí bylo 13 let a téměř třetina z nich sloužila jako ministranti.

V posledních měsících otřásly německou církví nepokoje v diecézi Kolín nad Rýnem kvůli tomu, jak úředníci řešili obvinění ze zneužívání. Loňská zpráva zjistila, že hamburský arcibiskup, bývalý představitel kolínské církve, zanedbal svou povinnost v několika otázkách vypořádat se s takovými obviněními, ale že František odmítl jeho nabídku na rezignaci.

READ  Anonymní výherce loterie nosil v tašce týdny 39 milionů dolarů

Tato zpráva osvobodila kolínského arcibiskupa z jakéhokoli provinění, ale jednání kardinála Rainera Maria Wolkieho v této záležitosti rozzuřilo mnoho katolíků. V září dal Pope Walkiemu „duchovní odklad“ několik měsíců po tom, co Vatikán nazval „závažnými chybami“ v komunikaci.

———

Nicole Winfield v Římě přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.